reklama
reklama

Izabella Sierakowska ma swój skwer. "Należała do najlepszej generacji polskich polityków"

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPomiędzy ul. Jana Sawa i Juranda otwarto skwer imienia Izabelli Sierakowskiej. W tym samym miejscu postawiono tablice upamiętniającą zmarłą w 2021 roku posłankę SLD.
reklama

W listopadzie 2022 roku radni Lublina podjęli uchwałę w sprawie nadania skwerowi w wąwozie pomiędzy ul. Jana Sawy i Juranda imienia Izabelli Sierakowskiej. Zmarła w 2021 roku posłanka doczekała się upamiętnienia w piątek. Na uroczystości zawitali zarówno byli, jak i obecni posłowie Lewicy na czele z Włodzimierzem Czarzastym. Nie zabrakło również dzieci i wnuków posłanki.
 
- Izabella Sierakowska to osoba, której nie da się zamieścić w ramy nawet najobszerniejszej noty biograficznej zamieszczonej w encyklopedii [...]. Izabella Sierakowska dla wielu z nas to pani Iza lub po prostu Iza. Lublinianka z wyboru serca. Związana z naszym miastem zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Pełniąc mandat na Sejm RP X kadencji oraz na Sejm RP pięciu kadencji była nie tylko światkiem, ale również uczestniczką i współtwórczynią zmian politycznych i co najważniejsze pokojowych zmian w naszym kraju - mówił radny Dariusz Sadowski.
 
 
Radny podkreślił, że dzisiejsza Polska wiele zawdzięcza pokoleniu polityków lat 90. i początku lat 2000, takich, jakim była Izabella Sierakowska. - Iza należała do najlepszej generacji polskich polityków, dla których służba w Sejmie była służbą publiczną, zaś różnice ideowe nie stanowiły przeszkody do współpracy oraz do starań o przyszłość Polski. [...] Jako parlamentarzystka była obdarzona żywiołowym temperamentem, który zaskakiwała jej politycznych przyjaciół jak i oponentów. Jej obrazowy, czasem bardzo mocny język i zmysł polemiczny przeszedł do historii wystąpień publicznych - mówił dalej.
 
Przypominał również, ze polityczka była znana z walki o prawa kobiet i równouprawnienie. - Dziś już wiemy, że w obecnej Polsce prawa kobiet są ograniczane, a prawa mniejszości łamane. I tę walkę podjętą przez Izę musimy kontynuować. [...] Iza była i pozostaje przykładem trwałości poglądów i konsekwentnej służby człowiekowi - powiedział jeden z inicjatorów upamiętnienia Izabelli Sierakowskiej.
 
- Chyba nie ma nic piękniejszego nic usłyszeć o swojej mamie, osobie, którą się kochało tyle pięknych słów. Jest mi niezmiernie miło, że moi synowie, młode pokolenie może dzisiaj czerpać z tego co robiła mama - mówił Michał Sierakowski. Syn polityczki podziękował radnym miasta Lublin za podjętą uchwałę, prezydentowi miasta oraz byłemu prezydentowi Polski Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, z którym Izabella Sierakowska współpracowała.
 

Tuż po odsłonięciu tablicy w pobliżu posadzono pamiątkowe drzewo. Po uroczystości uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty na grobie posłanki na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

reklama

Kim była Izabella Sierakowska?

 
Izabella Sierakowska przez wiele lat związana była z Lublinem. Posłanka na Sejm, członkini wielu komisji sejmowych, rzeczniczka i obrończyni praw kobiet, aktywnie działała na rzecz mieszkańców Lublina i regionu. Izabella Sierakowska była nauczycielką w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie, działaczką Związku Nauczycielstwa Polskiego, w którym pełniła funkcję prezesa zarządu miejskiego w Lublinie oraz radną Sejmiku Województwa Lubelskiego. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama