Reklama

Reklama

In vitro w Lublinie. Pierwsze pary zgłosiły się do miejskiego programu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: 5pr.media

In vitro w Lublinie. Pierwsze pary zgłosiły się do miejskiego programu - Zdjęcie główne

In vitro dla lublinian | foto 5pr.media

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Są pierwsze chętne pary do skorzystania z miejskiego programu zapłodnienia in vitro. Lublin dołączył do grona samorządów, które gwarantują refundację na początku marca.

Reklama

- Myślę, że za rok o tej porze będziemy mogli mówić, że dzięki pomocy miasta populacja mieszkańców Lublina powiększyła się o kolejnych obywateli - mówi dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog położnik, endokrynolog Gyncentrum, jednej z klinik, która prowadzi nabór do programu.

Program in vitro w Lublinie. Są pierwsi chętni

Do Gyncentrum niedługo po rozpoczęciu zgłoszeń zapisało się jedenaście par. Zakończono już etap kwalifikacji.

- Te pary rozpoczęły bądź za chwilę rozpoczną procedurę in vitro. Pierwszy etap polega na stymulowaniu owulacji w celu uzyskania jak największej liczby pęcherzyków jajnikowych. Jeżeli pacjentka nie jest w stanie uzyskać ciąży przy użyciu własnych komórek jajowych, ze względu na ich małą ilość, brak lub słabą jakość, wtedy musimy się zastanowić nad użyciem komórki dawczyni. - tłumaczy dr Dariusz Mercik. - W sytuacji, gdy problem niepłodności dotyczy obojga partnerów, możliwe jest także zaadoptowanie zarodka. Zarodki do adopcji pochodzą od par, które przystępowały już wcześniej do procedury in vitro, mają zamrożoną większą liczbę zarodków i chciałyby podarować je parom zmagającym się z podobnymi problemami.

Zapłodnienie pozaustrojowe jest procedurą dość kosztowną, stąd wsparcie samorządów jest dla wielu par jedyną szansą na podjęcie próby leczenia niepłodności. Z takiej pomocy zdecydowała się skorzystać w ubiegłym roku pani Małgorzata, mieszkanka Mysłowic, dziś szczęśliwa mama córeczki. 

- Uznaliśmy, że musimy zawalczyć o swoje szczęście, a program dofinansowania zaoferowany przez nasze miasto bardzo nam w tym pomógł. Proces kwalifikacji jest dość szybki, zwłaszcza jeśli para wcześniej wykonywała badania w stronę niepłodności. W moim przypadku od momentu kwalifikacji do programu do upragnionych dwóch kresek na teście upłynęły cztery miesiące. Dziś Julka jest już z nami na świecie - opowiada pani Małgorzata.

In vitro w Lublinie. Jakie są procedury?

Aby dołączyć do programu w Lublinie i otrzymać dofinansowanie procedury in vitro w wysokości 5 tys. zł trzeba spełnić kilka warunków formalnych - być w związku małżeńskim lub partnerskim, mieszkać co najmniej od roku w Lublinie i tam rozliczać podatki, a wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 25-40 lat. 

- Mamy jeszcze wolne miejsca, więc pary, które chcą skorzystać z miejskiego wsparcia, wciąż mogą się do nas zgłaszać. Jeśli wymogi formalne zostaną spełnione i para złoży wniosek, zostanie umówiona na wizytę kwalifikacyjną. Kwalifikacja składa się z konsultacji lekarskiej i niezbędnych badań diagnostycznych, takich jak wskaźnik rezerwy jajnikowej czy badanie nasienia - wymienia Patrycja Doniec, dyrektor operacyjna Gyncentrum. - Pary, które się do nas zgłaszają, mają już udokumentowaną historię leczenia i najczęściej posiadają komplet potrzebnych wyników. W takim przypadku kwalifikacja może odbyć się nawet w ciągu jednego dnia.

Światowa Organizacja Zdrowia zalicza niepłodność do chorób cywilizacyjnych. W Polsce dotkniętych jest nią ok. 1,5 miliona par i liczba ta stale rośnie.  To cena, jaką płacimy za postęp technologiczny - problem niepłodności to przede wszystkim problem krajów wysoko rozwiniętych. Wśród przyczyn wymienia się złą dietę, przewlekły stres, brak aktywności fizycznej oraz zanieczyszczenie środowiska. Problem z poczęciem dziecka może leżeć po obu stronach, tj. po stronie kobiety, po stronie mężczyzny lub obojga jednocześnie.  
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy