Reklama

Reklama

Lublin: Zapłacimy więcej za wywóz śmieci? Ostateczną decyzję podejmą radni

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Zapłacimy więcej za wywóz śmieci? Ostateczną decyzję podejmą radni - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W związku z rosnącymi kosztami systemu gospodarki odpadami konieczne jest zaktualizowanie wysokości stawek opłat za odbiór odpadów.

Reklama

- Obserwujemy wzrost kosztów systemu gospodarki odpadami, w tym kosztów transportu oraz zagospodarowania odpadów. Rosnące ceny paliwa, energii oraz wysokości wynagrodzeń powodują, że stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w umowach podpisanych w roku 2021 i 2022 wzrosły średnio o 22% w stosunku do poprzednio obowiązujących umów przetargowych. Ponadto, zawarto w nich klauzule waloryzacyjne na poziomie 7% w związku ze zmianą kosztów realizacji zamówienia, co wynika wprost z wymagań ustawy Prawo zamówień publicznych. Proponujemy zachowanie ulg dla rodzin wielodzietnych i rozszerzenie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańców domków jednorodzinnych samodzielnie kompostujących bioodpady w kompostownikach przydomowych, które będzie wynosiło 4 zł na mieszkańca. Mamy nadzieję, że zachęci to mieszkańców do samodzielnego kompostowania odpadów w kompostownikach przydomowych - mówi Katarzyna Madoń-Kremeś, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
W ubiegłym roku uzyskano dochód z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości ok. 89 mln zł. Z kolei w tym roku można się spodziewać dochodu na zbliżonym poziomie, a wydatki wyniosą ponad 105 mln zł. Oznacza to, że wydatki przewyższą dochód o ponad 16 mln zł. Pokrycie brakującej kwoty i zbilansowanie systemu wymaga podniesienia stawek opłat.

Nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zaproponowano na poziomie: 29,50 zł od mieszkańca – w zabudowie wielorodzinnej (dotychczasowa stawka opłaty wynosiła 24,80 zł od mieszkańca) – wzrost o 4,70 zł, 33,50 zł od mieszkańca – w zabudowie jednorodzinnej (dotychczasowa stawka opłaty wynosiła 28,80 zł od mieszkańca) – wzrost o 4,70 zł.
 
Do nowych stawek dostosowano też wysokość ulg dla rodzin wielodzietnych. Utrzymano zwolnienie z opłaty dla 6 i kolejnych mieszkańców zamieszkujących wspólnie na nieruchomości będących członkami rodziny wielodzietnej.
 

- Biorąc pod uwagę koszt odbioru i zagospodarowania bioodpadów oraz ilość tych odpadów wytworzonych na mieszkańca tj. 70 kg/rok skalkulowano ponownie wysokość zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. Zwolnienie to wynosić ma 4,00 zł na mieszkańca zamieszkującego na nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej. Dotychczasowe zwolnienie wynosiło 5,00 zł za gospodarstwo domowe. Aktualnie 954 gospodarstwa domowe korzystają z ulgi z uwagi na kompostowanie bioodpadów w kompostowniku przydomowym - wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Obecnie obowiązująca metoda naliczania opłaty – od mieszkańca obowiązuje od 1 lipca 2021 roku. Umowy podpisane w wyniku przetargu zaczęły obowiązywać w poszczególnych sektorach od: 2 sierpnia 2021 r. (w sektorach: I,II,V), od 16 listopada 2021 r. (w sektorach: III,IV,VII) oraz od 1 lipca 2022 r. (w sektorze VI).
Od 2021 roku po zmianie metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mieszkańcy składali nowe deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Do dnia 14 kwietnia 2023 r. złożono deklaracje obejmujące opłatami 292 743 mieszkańców. W tym okresie, Miasto podejmowało działania mające na celu uszczelnienie systemu gospodarki odpadami.

- Wydano 3 242 decyzje określające wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami w oparciu o dane pochodzące z rejestrów ewidencji ludności oraz ewidencji gruntów i budynków, danych o ilości zużytej wody, danych o dodatku węglowym, a także danych uzyskiwanych w toku kontroli właścicieli nieruchomości prowadzonych przez Straż Miejską Miasta Lublin. Ponadto w latach 2021-2022 wysłano ponad 19 tys. informacji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ponad 17 tys. upomnień - wylicza Justyna Góźdż.

Po wejściu w życie planowanych zmian, każdy właściciel nieruchomości, który złożył deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dostanie zawiadomienie o nowych stawkach opłaty i nie będzie musiał składać nowej deklaracji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy