reklama
reklama

Były lubelski prokurator "na celowniku"? Wyczekiwany raport Prokuratury Krajowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Były lubelski prokurator "na celowniku"? Wyczekiwany raport Prokuratury Krajowej - Zdjęcie główne

Prokuratura Regionalna przy ul. Okopowej w Lublinie | foto Screen - Google Maps

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaProkuratura Krajowa bada sprawy prowadzone i zakończone za czasów gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro. W raporcie znalazły się fragmenty dotyczące Prokuratury Regionalnej, kiedy jej szefem był odwołany już - prok. Jerzy Ziarkiewicz.
reklama

"Negatywny wpływ"

Prokuratura Krajowa opublikowała "Raport częściowy zespołu prokuratorów do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej". Jak można przeczytać już na tytułowej stronie jest to raport z "badania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej ze względu na ich przedmiot, oraz charakter, prowadzonych i zakończonych w latach 2016-2023 w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury". W tamtych latach prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro (Suwerenna Polska), a rządy w kraju sprawowała koalicja, w której skład wchodził np. partia Prawo i Sprawiedliwość. Po wyborach parlamentarnych jesienią 2023 r. władzę przejęła tzw. Koalicja 15 października (w tym m.in. Koalicja Obywatelska). Prokuratorem generalnym został Adam Bodnar z KO.

reklama

W raporcie pojawiają się wątki związane z prok. Jerzym Ziarkiewiczem. Był on szefem Prokuratury Regionalnej w Lublinie, który został odwołany w styczniu 2024 r., a potem jeszcze zawieszony w czynnościach służbowych.

- Wyniki prac Zespołu przygotowane zostały w oparciu o badanie reprezentatywnej liczby 200  postępowań, z których 51 spraw opisanych zostały w dwóch odrębnych i szczególnych kategoriach  jako: „postępowania dotyczące Prokuratora Regionalnego w Lublinie” oraz „postępowania wszczynane wobec niezależnych sędziów i prokuratorów”. Zasadniczą ideą stojącą u podstaw takiej decyzji było dążenie do zobrazowania skali i charakteru opisywanych zjawisk, które na przestrzeni lat, a zwłaszcza w ostatnim okresie budziły powszechne zainteresowanie - czytamy w raporcie.

reklama

We wspomnianej kategorii o postępowaniach dot. prokuratora można przeczytać, że "Ustalenia wynikające z audytu spraw wskazują na zaistnienie nieprawidłowości w zakresie obiegu dokumentów pomiędzy Prokuraturą Regionalną w Lublinie a podległymi jednostkami organizacyjnymi, polegających w głównej mierze na długotrwałym okresie pozostawania ich w dyspozycji byłego kierownika tej jednostki".

- Stwierdzono bowiem szereg przypadków, gdy akta główne i podręczne niezakończonych spraw, na polecenie byłego Prokuratora Regionalnego w Lublinie były przekazywane do tej jednostki, po czym pozostawały w jego dyspozycji przez bardzo długi czas (wynoszący nawet niekiedy dwa lata), co miało nie tylko negatywny wpływ na bieg postępowań doprowadzając do ich nieuzasadnionej przewlekłości, lecz również w istotny sposób naruszało gwarancje procesowe występujących w nich stron oraz innych uczestników postępowania. Podobne uchybienia ujawniono w sprawach pozostających w jego referacie rejestrowanych w repertorium „Ds”, które w okresie poprzedzającym odwołanie w/wym. z funkcji Prokuratora Regionalnego w Lublinie zostały na mocy jego decyzji przydzielone do referatu innym prokuratorom lub przekazane do podległych jednostek organizacyjnych. Powyższe uwagi krytyczne odnoszą się do sposobu procedowania w 27 sprawach - czytamy w raporcie.

reklama

Cały ok. 300-stronnicowy raport jest dostępny na stronie internetowej Prokuratury Krajowej.  Znalazły się w nim rozdziały dotyczące m.in. zatrzymania Romana Giertycha i skireowania niezasadnego wniosku o tymczasowe aresztowanie.

Prok. Jerzy Ziarkiewicz

Prok. Jerzy Ziarkiewicz był szefem Prokuratury Regionalnej w Lublinie. 

- Po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych w 2015 r. ulubioną prokuraturą ziobrystów stały się Lublin i Zamość. To właśnie do tych jednostek trafiały polityczne i trudne dla ówczesnej władzy śledztwa - czytamy na portalu Onet.pl. 

reklama

Lubelska prokuratura zajmowała się m.in. sprawą Romana Giertycha - adwokata i byłego ministra edukacji narodowej. Chodziło o rzekome przywłaszczenia przez niego ponad 90 mln zł na szkodę spółki giełdowej Polnord. W 2015 r., sprawa została umorzona. Gdy Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy - wróciła i w efekcie trafiła do Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

- To właśnie Ziarkiewicz kierował specjalnym zespołem śledczych, który próbował dopaść znanego adwokata. Jak informowaliśmy w kwietniu br., Prokuratura Regionalna w Lublinie nie wystąpi do Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi KO Romanowi Giertychowi. Jednak adwokat dalej ma status podejrzanego i śledczy robią wszystko, by skutecznie przedstawić mu zarzuty - dodaje Onet.pl

Z kolei TOK.FM zaznacza, że w tle sprawy jest szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu lubelskiej prokuratury, gdy jej szefem był Ziarkiewicz. Potwierdził je przeprowadzony tam  audyt i kwerenda akt. Radio dowiedziało się od Przemysława Nowaka - rzecznika Prokuratury Krajowej, że audyt objął 20 spraw. 

- Przedmiotem tych spraw był zwierzchni nadzór służbowy nad postępowaniami przygotowawczymi prowadzonymi w jednostkach organizacyjnych prokuratury regionu lubelskiego. Śledczy przyjrzeli się m.in. głośnej sprawie przechowywania akt w garażu przy budynku prokuratury. Jak pisała "Gazeta Wyborcza", chodziło o blokowanie spraw, które były nieprzychylne dla rządzących. - Akta śledztw, gdzie przewijają się politycy PiS, są dziś pospiesznie wyciągane z zamrażarki i rozsyłane do podległych prokuratur z poleceniem natychmiastowego wszczęcia postępowania. Wszystko, by zdążyć przed spodziewaną kontrolą nowych przełożonych - mówił w styczniu w rozmowie z "Wyborczą" jeden z informatorów. - informuje TOK.FM.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo