reklama
reklama

Będzie renowacja i ochrona bramy dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych? Wkrótce poznamy decyzję

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Konrad Sławiński

Będzie renowacja i ochrona bramy dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych? Wkrótce poznamy decyzję - Zdjęcie główne

FSC | foto Konrad Sławiński

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaBrama wjazdowa dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych przy ul. Mełgiewskiej wymaga pilnej renowacji. Interpelację w tej sprawie złożył na biurko prezydenta Krzysztofa Żuka radny Rady Miasta Lublin Konrad Wcisło.
reklama


Dawna Fabryka Samochodów Ciężarowych przy ulicy Mełgiewskiej przez dekady będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli przemysłowego Lublina. - Wnoszę o przeprowadzenie kompleksowego remontu bramy, podjęcie działań zmierzających do jej wpisania do rejestru zabytków oraz rozważenie utworzenia przy niej punktu edukacyjno-historycznego, który przypominałby o przemysłowym dziedzictwie Lublina i losach jego mieszkańców – czytamy w interpelacji radnego Konrada Wcisło. 

Brama FSC to jeden z ostatnich materialnych śladów po niegdyś największym zakładzie pracy w mieście. Codziennie przekraczały ją tysiące pracowników, a sama fabryka przez dziesięciolecia była miejscem, gdzie rodziły się nowoczesne idee, innowacje technologiczne i społeczne przemiany. Jej historia to nie tylko opowieść o produkcji samochodów, ale także o ludziach, którzy w niej pracowali, strajkowali i odważyli się upomnieć o swoje prawa.

reklama

To właśnie na terenie FSC rozpoczął się strajk w lipcu 1980 roku, który stał się zapowiedzią ogólnopolskiego ruchu Solidarności. Brama fabryki była również świadkiem wydarzeń stanu wojennego, kiedy to robotnicy protestowali przeciwko represjom, a służby mundurowe brutalnie spacyfikowały ich strajk. 

- To miejsce ma wyjątkową wartość historyczną i symboliczną, będąc jednocześnie przestrzenią pamięci i tożsamości lokalne. Niestety, obecny stan bramy jest niezadowalający. Jej otoczenie jest zaniedbane, sama konstrukcja wymaga pilnych prac konserwatorskich, a brak formalnej ochrony sprawia, że może ona w każdej chwili zostać bezpowrotnie zniszczona. Obiekt ten nie znajduje się w rejestrze zabytków, choć jego wartość dla historii Lublina jest niepodważalna. Brak odpowiednich działań grozi utratą jednego z najważniejszych świadectw lubelskiej historii powojennego przemysłu – czytamy dalej w interpelacji. 

reklama

We wniosku radny prosi o:

1. Przeprowadzenie pilnych prac remontowych bramy wjazdowej do dawnej FSC.

2. Wystąpienie do właściwego organu konserwatorskiego z wnioskiem o wpisanie tego obiektu do rejestru zabytków.

3. Ujęcie bramy w gminnej ewidencji zabytków oraz objęcie jej ochroną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

4. Stworzenie przy bramie stałego punktu edukacyjno-historycznego – plenerowej ekspozycji przypominającej historię FSC, wydarzenia Lubelskiego Lipca i stanu wojennego, z tablicami informacyjnymi i miejscem dla upamiętnienia dawnych pracowników.

5. Rozważenie ekspozycji pojazdu produkowanego w FSC lub innego artefaktu technicznego, który mógłby wzbogacić przestrzeń i pełnić funkcję edukacyjną.

reklama

6. Wsparcie organizacji lokalnych inicjatyw historycznych i edukacyjnych odbywających się przy bramie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo