- Celem udziału Lubelskiego w EXPO 2020 w Dubaju jest wypromowanie rodzimych produktów i usług na nowych rynkach Bliskiego Wschodu. Imprezy towarzyszące mają wzmocnić firmy lokalne i zaprezentować je na arenie międzynarodowej - zaznacza marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.
W niedzielę (13 lutego) lubelska delegacja uczestniczyła w otwarciu stoiska na największym wydarzeniu branży spożywczej w Zatoce Perskiej Targach Gulfood. Lubelskie prezentowało swój potencjał eksportowy w obszarze rolnym oraz wspierało promocję wyrobów lokalnych firm na Polskim Stoisku Narodowym organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Spośród 57 polskich wystawców kilkunastu przyleciało z Lubelskiego, w tym m.in.: Amerpharma, Bempresa, Dr Gerard czy Obst.
- Spełniamy mocno wyśrubowane standardy. Nasi potencjalni kontrahenci doceniają to, że mamy ekologiczne ziemie i kładziemy nacisk na proste receptury. Dubaj to centrum światowego handlu i dlatego tak ważne jest, abyśmy w tych targach uczestniczyli - przekonywał Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Zdzisław Szwed.
Obok Expo 2020 i Targów Gulfood Województwo Lubelskie jest promowane podczas wielosektorowej misji gospodarczej, w której bierze udział 17 przedsiębiorców z regionu z branży medycznej, chemicznej, odzieżowej, lifestyle, health, biofeedback, kosmetycznej, spożywczej, motoryzacyjnej oraz fotowoltaicznej. Przedsiębiorcy mają okazję odbyć spotkania B2B z miejscowymi kontrahentami.
W niedzielę, 13 lutego w Pawilonie Polski odbyło się spotkanie z wiceministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Tarasem Dzobą, który podkreślał, że rolnictwo jest zarówno dla Polski, jak i Ukrainy ważnym komponentem rozwoju, akcentował dotychczasową dobrą współpracę z Polską w obszarze rolnictwa i deklarował dołożenie wszelkich starań, by wymiana handlowa w tej branży dalej się rozwijała.
Z kolei w poniedziałek (14 lutego) odbyła się konferencja branży spożywczej, na której wystąpiło pięciu lokalnych przedsiębiorców, którzy zaprezentowali potencjał regionu w zakresie produkcji i przetwórstwa rolno-spożywczego. Te firmy to: Barbara Zaremba-Mańka - Zakład Produkcyjny Bempresa Sp. z o.o., Ostrów Lubelski; Marcin Gargol - Aqua East Polska Sp. z o.o., Ruda- Huta, Tomasz Machoń - Cukiernia Staropolska, Lublin; Wojciech Paprota - Walletmor Technologies Sp. z o.o., Motycz; Tomasz Starek - Pieczarkarnia Tomstarek, Osiny.
We wtorek odbył się też cykl spotkań w pawilonach innych krajów. Na stoisku Tadżykistanu delegacja z województwa lubelskiego rozmawiała z przedsiębiorcą, który chce z naszą pomocą dystrybuować swoje produkty na Polskę i całą Europę. W pawilonach Estonii i Węgier przedmiotem rozmów była kwestia pogłębiania współpracy w ramach podpisanej w ubiegłym roku w Lublinie deklaracji o współpracy gospodarczej w ramach regionów Trójmorza. Lubelska delegacja odwiedziła także pawilon Gruzji, z którą podejmowaliśmy w ostatnim czasie kontakty i liczymy, że stanie się dla nas ważnym partnerem biznesowym, oraz Ukrainy. Sześć ukraińskich obwodów to regiony partnerskie Województwa Lubelskiego.
Corocznie w tego typu targach uczestniczy około 5000 wystawców z większości krajów na świecie. Odwiędzających się ok. 93 tys. Tegoroczne wydarzenie jest okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych nie tylko z przedsiębiorcami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale także z całego świata, w szczególności z Azji i Afryki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.