Reklama

Reklama

Dworzec Metropolitalny w Lublinie dostał większe dofinansowanie

Opublikowano: 23 kwietnia 2021 10:41
Autor: Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto Lublin otrzymało dodatkowe ok. 5 milionów złotych dofinansowania na budowę Dworca Metropolitalnego. - Będzie to największe centrum komunikacyjne w regionie, adresowane do obsługi różnych środków transportu, w tym również komunikacji miejskiej - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Reklama

Zarząd Województwa Lubelskiego podjął decyzję o zwiększeniu o blisko 5 mln złotych dofinansowania projektu pn. Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, którego wartość wyniesie teraz blisko 299 mln złotych, z czego 178,5 mln złotych stanowią środki unijne. Marszałek Województwa Lubelskiego i prezydent Miasta Lublin podpisali w piątek (23 kwietnia) aneks do umowy na realizację tej inwestycji.

- Zależy nam, aby ta inwestycja powstała jak najszybciej, dzięki niej Lublin i całe województwo zyskają nowoczesny i funkcjonalny dworzec, z którego wszyscy będziemy dumni - powiedział Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin bez rządowej dotacji na Dworzec przez wojewodę? Poseł Marta Wcisło: Wojewoda ukarał mieszkańców całego regionu [WIDEO]

- Będzie to największe centrum komunikacyjne w regionie, adresowane do obsługi różnych środków transportu, w tym również komunikacji miejskiej. Wspólnie z Panem Marszałkiem działamy dla dobra Lubelskiego - dodał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego to jeden z większych projektów z udziałem środków unijnych realizowany przez Samorząd Województwa Lubelskiego i Miasto Lublin. Umowa o dofinansowanie, została podpisana we wrześniu zeszłego roku. Obecnie projekt jest w początkowej fazie realizacji: trwają prace obejmujące wykup gruntów i pierwsze roboty budowlane. Do końca tego roku planowana jest kontynuacja prac związanych z wykupem gruntów oraz robotami budowlanymi, w tym drogowymi. W efekcie powstanie multimodalny węzeł komunikacji publicznej, integrujący system transportu wewnętrznego miasta i województwa z transportem regionalnym i dalekobieżnym. Zastosowane rozwiązania w projekcie pozwolą na zmniejszenie emisji CO2 i emisji pyłu do atmosfery.

Dworzec Metropolitalny powstanie między ul. Młyńską, Gazową i Dworcową, gdzie utworzone zostaną obiekty obsługowe i administracyjne, tj. hole, poczekalnie, pomieszczenia administracyjne i punkty informacyjne. Budynek będzie wyposażony w: instalacje elektryczne, teletechniczne, przyłącza i windy dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Oprócz tego, pod budynkiem powstanie parking podziemny dla 174 samochodów, dach budynku będzie pełnił funkcję tarasu spacerowego obsadzonego zielenią, a system odzyskiwania deszczówki zapewni wodę do podlewania roślin i do celów sanitarnych. Projekt przewiduje też budowę m.in. peronów odjazdowych, stanowisk do tymczasowego parkowania, ładowania elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej, wiaty nad peronami i stacje ładowarek i trakcji.

CZYTAJ TAKŻE: Okolice dworca zmieniły się nie do poznania. Tak wygląda budowa największej inwestycji w Lublinie [GALERIA]

Zadania w projekcie obejmą również rozbudowę ul. Krochmalnej i Cukrowniczej (przebudowa skrzyżowań, budowa dróg z zatokami postojowymi dla autobusów i busów, budowa chodników, ścieżek rowerowych, czy montaż oświetlenia i monitoringu). Rozbudowana będzie też ulica Gazowa, 1-go Maja, Pocztowa, Dworcowa, Młyńska, Stadionowa, Kunickiego i Rondo Sportowców. W tym rejonie powstanie więcej miejsc postojowych, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, przebudowane zostaną skrzyżowania, powstaną miejsca odpoczynku dla pieszych i rowerzystów. Przedłużony zostanie odcinek drogi od ul Gazowej do Młyńskiej oraz trasa od ul. Dworcowej do ul. Lubelskiego Lipca’80 i al. Piłsudskiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.