Reklama

Reklama

Lublin bez rządowej dotacji na Dworzec przez wojewodę? Poseł Marta Wcisło: Wojewoda ukarał mieszkańców całego regionu [WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: JN

Lublin bez rządowej dotacji na Dworzec przez wojewodę? Poseł Marta Wcisło: Wojewoda ukarał mieszkańców całego regionu [WIDEO] - Zdjęcie główne

Podział środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych komentuje lubelska poseł Marta Wcisło | foto JN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Poseł Marta Wcisło zwraca się do Lecha Sprawki - wojewody lubelskiego z prośbą o wyjaśnienia w sprawie przyznawania dofinansowań w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto Lublin nie otrzymało środków z programu, a starało się o dotację na budowę Dworca Metropolitalnego.

Reklama

Lublin nie dostał ani złotówki
 
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
 
Miasto Lublin w ramach pierwszego naboru otrzymało dofinansowanie, w trakcie drugiego już nie i podczas ostatniego - trzeciego naboru również nie otrzymało środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla samorządów województwa lubelskiego. W trzecim naborze, samorząd starał się o 30 mln zł dofinansowania na budowę Dworca Metropolitalnego, który powstanie między ul. Młyńską a Gazową, a budowa już trwa. W budżecie miasta na 2021 r. zarezerwowano na tę inwestycję 123,5 mln zł. Wniosek o dotację złożono pod koniec 2020 roku.
 
Najpierw miały być wyjaśnienia od premiera
 
Do ostatniego - trzeciego podziału środków w zeszłym tygodniu odniosła się lubelska poseł Marta Wcisło (Koalicja Obywatelska). Jej zdaniem środki trafiły do samorządów rządzonych oraz powiązanych z partią rządzącą w kraju. Parlamentarzystka wtedy też m.in. zapowiadała, że zwróci się o wyjasnienia do premiera.
 
 
Teraz lubelska poseł zwróciła się do Lecha Sprawki - wojewody lubelskiego. Zarzuca mu, że z powodu braku jego rekomendacji, Lublin nie dostał dofinansowania. Polityk zapowiedziała kontrole w Kancelarii Premiera Rady Ministrów.
 
- Do tej pory wszyscy myśleliśmy, że to premier zdecydował o tym, że tak ważna dla regionu inwestycja nie otrzymała wsparcia. Tymczasem to była decyzja władz regionalnych. To pan wojewoda zdecydował, że Dworzec Metropolitarny nie dostanie ani złotówki. To wojewoda przez te tygodnie nie chciał udzielić informacji o tym, jak podzielił te środki. I myślę, że gdyby nie zapowiedziana kontrola w KPRM, do dziś nie wyszłoby to na jaw - mówi Marta Wcisło.
 
Zaznaczyła również, że wojewoda pisze, że komisja dokonała wyboru, ale ta komisja nie widzi kluczowego zadania dla centrum komunikacyjnego, jakim jest Dworzec Metropolitalny, który służy całemu regionowi.
 
- To jaka inwestycja jest bardziej ponadpartyjna i bardziej służąca wszystkim mieszkańcom regionu? Nie wiem. To pytanie stawiam panu wojewodzie, który zachowuje się jak namiestnik cezara, który równie aktywnie ze swoimi pretorianami, którymi są urzędnicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, dzieli i rządzi, nagardza i każe. Tylko w tym wypadku, Pan wojewoda ukarał mieszkańców całego regionu - dodaje posłanka.
 
 
Parlamemtarzystka pyta wojewodę dlaczego akurat tak rozdzielił środki w województwie i czym kierował się. Podkreśliła, że jest oburzona sytuacją.
 
Konferencja prasowa poseł Marty Wcisło w sprawie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy