Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Region chętnie sięga po unijne pieniądze. Lubelskie liderem w kraju

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Województwo lubelskie: Region chętnie sięga po unijne pieniądze. Lubelskie liderem w kraju - Zdjęcie główne

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie | foto Screen - Google Maps

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Województwo Lubelskie znalazło się na pierwszym miejscu w kraju pod względem ilości podpisanych umów, płatności i certyfikacji do Komisji Europejskiej. To dane zaprezentowane w trakcie XX posiedzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw Funduszy Unii Europejskiej, które zorganizowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Reklama

W trakcie posiedzenia wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że ostatni rok byłtrudny ze względu na pandemię COVID-19. Wpłynęła ona na wszystkie dziedziny życia, w tym na wdrażanie funduszy unijnych.

- Serdecznie dziękuję już teraz za to, co zostało wykonane. Nasza ciężka praca przekłada się na efekty, a tymi efektami jest fakt, że Polska cały czas pozostaje w czołówce Państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych - podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Jeśli chodzi o tempo refundacji pieniędzy unijnych w ramach Polityki Spójności 2014-2020, Polska zajmuje wysokie miejsce w stosunku do pozostałych Państw UE. Komisja Europejska zrefundowała nam już 54 mld euro, czyli blisko 69% alokacji, a to daje Polsce pod tym względem drugie miejsce w Europie.

Z kolei jeżeli chodzi o Regionalne Programy Operacyjne, liderem w skali kraju jest Województwo Lubelskie.

- Wysokie miejsca w rankingach to ciężka praca naszych Beneficjentów, którzy chętnie sięgają po środki europejskie. Cieszę się, że nasze województwo jest coraz bardziej widoczne na tle innych regionów. Rankingi te przedstawiają efekty pracy, jaką wkładają Beneficjenci, a także wszystkie instytucje zaangażowane we wdrażanie funduszy europejskich - podsumowuje Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

Lubelskie zajmuje obecnie pierwsze miejsce pod względem ilości podpisanych umów, zatwierdzonych wniosków o płatność oraz najsprawniej certyfikuje pieniądze unijne.

Zwrócono też uwagę na stan prac nad programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

- Jako pierwsze województwo poddaliśmy nasz projekt pod konsultacje społeczne oraz jako pierwsi w kraju podpisaliśmy Kontrakt Programowy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, co otworzyło nam drogę do negocjacji z Komisją Europejską. Jesteśmy już po pierwszym spotkaniu negocjacyjnym z Komisją Europejską, które było poświęcone wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego+. Pokazuje to jak bardzo zaawansowany jest stan prac w zakresie programu na lata 2021-2027 - podkreśla dyrektor Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, Anna Brzyska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy