Reklama

Samorządowe Forum Województwa Lubelskiego

Opublikowano: wt, 28 maj 2019 12:39
Autor: | Zdjęcie: Lubelskie.pl

Samorządowe Forum Województwa Lubelskiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek, 23 maja br. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyło się Samorządowe Forum Województwa Lubelskiego. Jego organizatorami byli Samorząd Województwa Lubelskiego, Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego na czele ze Starostwem Lubelskim oraz Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Forum zorganizowane było z okazji 20-lecia utworzenia samorządu wojewódzkiego i powiatowego oraz 15-lecia przystąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej.

Forum rozpoczęło się mszą świętą w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 10.00 celebrowaną przez Arcybiskupa Metropolitę Lubelskiego Stanisława Budzika. Następnie poczty sztandarowe samorządów przemaszerowały do Centrum Spotkania Kultur, gdzie rozpoczęła się główna część uroczystości.

Forum otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, który w kilkuminutowym przemówieniu przybliżył zgromadzonym historyczne okoliczności reformy samorządowej i krótko podsumował 20 lat jej funkcjonowania.

To reforma udana, choć są zwolennicy ograniczenia liczby powiatów i tacy, którzy mówią, że powiatów może nie być w ogóle. Ale pamiętajmy, że tam są ludzie, którzy wiedzą i decydują o tym, co się dzieje w ich terenie. Oni mają dużą lepszą perspektywę niż zwykły urzędnik. – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Następnie głos zabrał Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, którego wystąpienie skupiło się na zagadnieniach funduszy unijnych, a także problemach z jakimi borykają się samorządy. Z kolei, Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii podkreślała, że w samorządzie potrzebny jest zauważalny głos kobiet, które powinny aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym także na szczeblu samorządowym. List od premiera Mateusza Morawieckiego, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości, ze względu na sytuacje pogodową na południu Polski i spowodowane tym szkody, odczytała poseł na Sejm RP Elżbieta Kruk. Wśród gości znaleźli się posłowie i Senatorowie RP z województwa lubelskiego, minister Artur Soboń oraz minister prof. Andrzej Stanisławek, radni sejmiku województwa na czele z przewodniczącym sejmiku Michałem Mulawą, przedstawiciele uczelni wyższych, służb mundurowych oraz administracji rządowej.

SESJE PLENARNE

W ramach drugiej części Forum odbyły się trzy sesje plenarne z udziałem zaproszonych przedstawicieli administracji samorządowej, rządowej, sektora nauki i biznesu.

Podczas I sesji uczestnicy debatowali nad doświadczeniami 20 lat funkcjonowania samorządów wojewódzkich i powiatowych i wyzwaniami na przyszłość. Udział w niej wzięli: Dariusz Stefaniuk – wicemarszałek województwa lubelskiego, prof. Przemysław Czarnek – wojewoda lubelski, minister Artur Soboń, prof. Stanisław Michałowski – Rektor UMCS, Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski oraz Jarosław Komża, przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.

Sesja II poświęcona była 15. rocznicy wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej. Udział w niej wzięli: ministrowie – Jerzy Kwieciński i Andrzej Stanisławek, Janusz Szewczak – poseł na Sejm RP, Andrzej Pruszkowski, prof. Jan Fazlagic – przedstawiciel Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego oraz prof. Sławomir Partycki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Z kolei III sesja dotyczyła zagadnienia stosowania innowacyjnych rozwiązań przez jednostki samorządowe. Udział w niej wzięli: dr Wojciech Federczyk – dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Przemysław Cieszyński – członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Prof.  Stanisław Wrzosek – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Paweł Bryda – członek zarządu Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego S.A. , Tomasz Szymajda – prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego sp. z o.o. oraz Dariusz Dumkiewicz – z-ca Prezesa Zarządu ds. Rozwoju, Lubelski Węgiel „Bogdanka”, S.A.

W dalszej części Forum odbyło się wręczenie Aktów Jubileuszowych od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego dla samorządu województwa lubelskiego oraz samorządów powiatowych. Wydarzenie uświetnił Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE