Forum rozpoczęło się mszą świętą w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 10.00 celebrowaną przez Arcybiskupa Metropolitę Lubelskiego Stanisława Budzika. Następnie poczty sztandarowe samorządów przemaszerowały do Centrum Spotkania Kultur, gdzie rozpoczęła się główna część uroczystości.
Forum otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, który w kilkuminutowym przemówieniu przybliżył zgromadzonym historyczne okoliczności reformy samorządowej i krótko podsumował 20 lat jej funkcjonowania.
– To reforma udana, choć są zwolennicy ograniczenia liczby powiatów i tacy, którzy mówią, że powiatów może nie być w ogóle. Ale pamiętajmy, że tam są ludzie, którzy wiedzą i decydują o tym, co się dzieje w ich terenie. Oni mają dużą lepszą perspektywę niż zwykły urzędnik. – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Następnie głos zabrał Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, którego wystąpienie skupiło się na zagadnieniach funduszy unijnych, a także problemach z jakimi borykają się samorządy. Z kolei, Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii podkreślała, że w samorządzie potrzebny jest zauważalny głos kobiet, które powinny aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym także na szczeblu samorządowym. List od premiera Mateusza Morawieckiego, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości, ze względu na sytuacje pogodową na południu Polski i spowodowane tym szkody, odczytała poseł na Sejm RP Elżbieta Kruk. Wśród gości znaleźli się posłowie i Senatorowie RP z województwa lubelskiego, minister Artur Soboń oraz minister prof. Andrzej Stanisławek, radni sejmiku województwa na czele z przewodniczącym sejmiku Michałem Mulawą, przedstawiciele uczelni wyższych, służb mundurowych oraz administracji rządowej.
SESJE PLENARNE
W ramach drugiej części Forum odbyły się trzy sesje plenarne z udziałem zaproszonych przedstawicieli administracji samorządowej, rządowej, sektora nauki i biznesu.Podczas I sesji uczestnicy debatowali nad doświadczeniami 20 lat funkcjonowania samorządów wojewódzkich i powiatowych i wyzwaniami na przyszłość. Udział w niej wzięli: Dariusz Stefaniuk – wicemarszałek województwa lubelskiego, prof. Przemysław Czarnek – wojewoda lubelski, minister Artur Soboń, prof. Stanisław Michałowski – Rektor UMCS, Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski oraz Jarosław Komża, przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.
Sesja II poświęcona była 15. rocznicy wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej. Udział w niej wzięli: ministrowie – Jerzy Kwieciński i Andrzej Stanisławek, Janusz Szewczak – poseł na Sejm RP, Andrzej Pruszkowski, prof. Jan Fazlagic – przedstawiciel Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego oraz prof. Sławomir Partycki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Z kolei III sesja dotyczyła zagadnienia stosowania innowacyjnych rozwiązań przez jednostki samorządowe. Udział w niej wzięli: dr Wojciech Federczyk – dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Przemysław Cieszyński – członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Prof. Stanisław Wrzosek – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Paweł Bryda – członek zarządu Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego S.A. , Tomasz Szymajda – prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego sp. z o.o. oraz Dariusz Dumkiewicz – z-ca Prezesa Zarządu ds. Rozwoju, Lubelski Węgiel „Bogdanka”, S.A.
W dalszej części Forum odbyło się wręczenie Aktów Jubileuszowych od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego dla samorządu województwa lubelskiego oraz samorządów powiatowych. Wydarzenie uświetnił Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.