Reklama

Reklama

Lublin: Sokoły z Wrotkowa będą mieć młode. Są pierwsze dwa jaja

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Biuro Prasowe [PGE Energia Ciepła S.A.]

Lublin: Sokoły z Wrotkowa będą mieć młode. Są pierwsze dwa jaja - Zdjęcie główne

Sokoły z Wrotkowa mają pierwsze w tym roku jaja | foto Biuro Prasowe [PGE Energia Ciepła S.A.]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W gnieździe sokołów na kominie Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Wrotków w Lublinie pojawiły się pierwsze w tym roku 2 jaja.

Reklama

Marzec jest miesiącem, kiedy samice sokołów składają jaja. W tym roku nie było to jednak oczywiste, bo w 2021 r. zaginął Łupek -  partner meszkającej w gnieździe samicy - Wrotki. W okolicy pojawiał się inny samiec - Czart.

- Zdarza się, że bardzo młode samice mają potomstwo. W przypadku samca, a mówimy o rocznym Czarcie, byłby to pierwszy zaobserwowany przypadek - mówi Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół”, z którym współpracuje PGE.

Sokoły najczęściej składają 2-3 jaja, ale Wrotka miała ich już 5-6. Pierwsze w tym roku dwa jaja pojawiły się w miniony weekend (19-20 marca). Samica sokoła rozpoczyna wysiadywanie już od pierwszego zniesionego jaja. Kolejne pojawiają się w odstępach mniej więcej dwu-,trzydniowych. Możliwe, że w kwietniu wyklują się pisklęta, które na przełomie maja i czerwca będą uczyć się latać.

Gniazdo sokołów jest na kominie PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków na wysokości 120 metrów. Zostało zamontowane w 2016 roku, po tym jak zauważono, że w okolicy pojawiły się sokoły wędrowne. Wrotka i Łupek po raz pierwszy doczekali się młodych w 2018 roku. Z sześciu jajek wykluło się pięć sokołów. W minionym sezonie z 5 jaj wykluły się 4 młode z czego przeżyły dwa. Decyzją internautów otrzymały imiona Szponka i Czart.

Poza tym, na budkach lęgowych sokołów, zainstalowanych w elektrociepłowniach w Gdyni, Toruniu i Lublinie, umieszczono kamery, które umożliwiają podgląd ptaków online na stronie www.peregrinus.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy