Reklama

Reklama

Lublin: Pracownicy KUL odznaczeni medalami. Wyróżniono ponad 70 osób

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przyznano odznaczenia państwowe dla pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wręczono Medale za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej i odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Reklama

- Wielką radością jest fakt, że również w tym roku tak wiele osób z naszej społeczności zasłużyło na to, by zostać zaliczonych w poczet osób odznaczonych, gdyż to jedna z najważniejszych nagród honorowych, jaką obywatel może otrzymać od swojej ojczyzny - powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas wręczenia odznaczeń państwowych.

Uhonorowanych zostało 71 pracowników KUL. W dowód uznania za zaangażowanie na rzecz uniwersytetu, w różnych obszarach jego działalności, zarówno naukowo-dydaktycznej, badawczej, jak administracyjnej i społecznej,dostali odznaczenia państwowe i resortowe.

W imieniu Prezydenta RP dekoracji odznaczonych dokonał Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki . - Jesteście państwo częścią uniwersytetu, który ma 103 lata, uniwersytetu, który ma ogromne zasługi dla Polski i dla naszej niepodległości. Te medale są dowodem na to, że Państwa praca stanowi ogromny wkład w jego rozwój - powiedział gratulując odznaczonym.

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki Krzyżami Zasługi odznaczonych zostało pięcioro naukowców. Dr Barbara Borowska, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Chrześcijańskiej i Biografistyki Pedagogicznej, prowadząca badania z zakresu glottodydaktyki ojczystojęzycznej, komunikacji społecznej i międzykulturowej, socjologii literatury i kultury oraz oświaty polskiej poza granicami kraju, uhonorowana została Złotym Krzyżem Zasługi. Dr hab. Agnieszka Schulz-Brzyska, muzyk, adiunkt w Katedrze Etnomuzykologii i Hymnologii, członek Zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, organizatorka licznych koncertów oraz ks. prof. Mirosław Wróbel, biblista, dyrektor Sekcji Nauk Biblijnych KUL, kierownik Kursu Formacji Biblijnej, dyrektor i redaktor naukowy projektu „Biblia Aramejska", popularyzator wiedzy biblijnej otrzymali Srebrne Krzyże Zasługi. Dr hab. Maria Szymanowicz, prof. KUL w Katedrze Instrumentologii, muzykolog i muzyk kościelny oraz ks. prof. Henryk Drawnel, biblista, jeden z najwybitniejszych znawców rękopisów z Qumran odznaczeni zostali Brązowymi Krzyżami Zasługi.

Z kolei za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem za Długoletnią Służbę odznaczonych zostało 43 pracowników KUL. Medalem Złotym, po 30 latach wzorowej pracy zawodowej, wyróżnionych zostało 5 osób, w gronie odznaczonych Medalem Srebrnym, przyznawanym po 20 latach wzorowej pracy zawodowej, znalazły się 22 osoby, a Medal Brązowy otrzymało 16 pracowników, których wzorowy staż zawodowy przekroczył 10 lat.

Odznaczeniami resortowymi uhonorowanych zostało 23 pracowników KUL. Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania zostało odznaczonych 20 osób

Natomiast Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadawaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury otrzymały 3 osoby.

Rektor KUL, nawiązując do obchodów 150. rocznicy urodzin założyciela i pierwszego rektora KUL ks. Idziego Radziszewskiego, przywołał słowa z listu, jaki skierował do niego papież Benedykt XV u progu działalności uczelni: "dla wszystkich w uniwersytecie hasłem jest pracować z Bogiem dla Ojczyzny". Szeroko pojęta działalność tak licznie w tym roku odznaczonych osób, dowodzi według ks. prof. Mirosława Kalinowskiego wierności temu posłannictwu. "Jestem przekonany, że w Państwa działalności możemy odnaleźć tę synergię pracy dla dobra Pana Boga i naszej ojczyzny, poprzez łączenie tradycji z nowoczesnością i pokazywanie, że katolickość to też nowoczesność".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy