reklama
reklama

Nowy podręcznik w szkołach wzbudza kontrowersje? Część placówek z Lublina z niego nie skorzysta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowy podręcznik w szkołach wzbudza kontrowersje? Część placówek z Lublina z niego nie skorzysta - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaCzęść szkół nie skorzysta z podręcznika do nowego przedmiotu "Historia i teraźniejszość", który zdaniem niektórych wzbudza kontrowersje. Powstała specjalna mapa, gdzie można sprawdzić jakie szkoły nie uczą z podręcznika.
reklama

W czwartek (1 września) zaczął się nowy rok szkolny, który jest pierwszym, gdy do szkół ponadpodstawowych wszedł nowy przedmiot - Historia i Teraźniejszość. W związku z tym powstał nowy podręcznik o tej samej nazwie, który wzbudził kontrowersje. Autorem podręcznika jest prof. Wojciech Roszkowski

reklama

- Na ponad 500 stronach autor prezentuje wizję świata, w której jedyną akceptowalną postawą życiową jest wiara w chrześcijańskiego Boga, a lewica, gender, Niemcy, feminizm i ateizm to zjawiska godne potępienia - czytamy na portalu internetowym Onet.pl. - Są fragmenty, które w jasny sposób wspierają obecną linię władzy. Pojawiają się uzasadnienia dla łamania praworządności, regularna krytyka Unii Europejskiej, pochwała Orlenu, a na jednej rozkładówce widzimy Andrzeja Dudę na wieczorze wyborczym w 2020 r., a obok Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego.

W związku z tym aktywiści z Wolnej Szkoły stworzyli akcję "Mapa szkół wolnych od (s)HIT-u". Na interaktywnej, ogólnopolskiej mapie internetowej można sprawdzić, które szkoły zdecydowały się nie korzystac z  podręcznika. Dane o tym zbierano do 31 sierpnia. Na liście takich szkół znalazły się również placówki z województwa lubelskiego, z np. Lublina, Białej Podlaskiej, Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Lubartowa, Parczewa, Opola Lubelskiego, Puław i Puchaczowa w powiecie łęczyńskim.

reklama

- Mapa ta jest świadectwem, że nauczycielki i nauczyciele w niemal całej Polsce, korzystając ze swojego prawa do autonomicznej decyzji o wyborze podręcznika, mimo ogromnych nacisków z różnych stron, zdecydowali się ochronić uczniów i uczennice przed indoktrynacją i zapewnić im edukację dobrej jakości - informują organizatorzy akcji.

Dokładną listę szkół, które nie skorzystają z podręcznika i są na mapie aktywistów można sprawdzić tutaj.

Do krytyki podręcznika odniósł się m.in. Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki. 

reklama

- To jest po prostu atak, oparty na pomówieniach, pomyjach wylewanych całym kubłami na profesora Roszkowskiego, autora podręcznika do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Tylko dlatego, że napisał o dziejach najnowszych, które niestety nie są łaskawe dla tych wszystkich, którzy te dzieje rzeczywiście kształtowali w okresie PRL, wszystkich ubeków, esbeków, funkcjonariuszy totalitarnego państwa i ich dzieci często, dzisiaj rozsianych w mediach - mówil w Polskim Radiu 24, Przemysław Czarnek.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama