Reklama

Reklama

Lublin: Politechnika Lubelska ma najlepszych absolwentów architektury w kraju. Wyróżniono ich w zestawieniu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: L. Panasiewicz

Lublin: Politechnika Lubelska ma najlepszych absolwentów architektury w kraju. Wyróżniono ich w zestawieniu - Zdjęcie główne

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej | foto L. Panasiewicz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Absolwenci architektury Politechniki Lubelskiej zostali wyróżnieni zostali w zestawieniu Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Uczelnia zajęła pierwsze miejsce w rankingu, którego celem jest monitorowanie jakości edukacji architektów.

Reklama

W tym roku Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, która przygotowała zestawiene, po raz pierwszy przeprowadziła klasyfikację szkół architektonicznych, w której jedynym kryterium był wynik egzaminu na uprawnienia projektowe. Kryterium ma charakter obiektywny, bo egzaminy odbywają się na tych samych zasadach w całej Polsce i z uwzględnieniem jednakowego zestawu pytań, a nad ich przebiegiem czuwają komisje krajowe i szesnaście okręgowych, dzięki czemu wyniki egzaminów są porównywalne. 

W zestawieniu zwrócono uwagę na zdawalność egzaminu wśród absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia. Uczelniom przydzielano punkty za każdego absolwenta, który zakończył egzamin wynikiem pozytywnym. Dla każdej uczelni zsumowano liczby punktów zarówno za pozytywne i negatywne wyniki oraz za liczbę wszystkich absolwentów.

- W rankingu IARP nasza uczelnia trzykrotnie zajmuje miejsce na podium: w kategorii studiów I stopnia, studiów II stopnia oraz w zestawieniu ogólnym. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych architektów. Wypadli oni najlepiej, pokonując największe i najstarsze uczelnie w kraju. Ta wysoka ocena jest potwierdzeniem wysokiego poziomu kształcenia na kierunku architektura. Wierzę, że uprawnienia, które zdobywają nasi absolwenci będą impulsem do dalszego rozwoju i sukcesów na polu architektury - mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

Uprawnienia architektoniczne umożliwiają wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w dziedzinie architektury. Kończąc studia, architekt nie ma takiego prawa - taką możliwość daje dopiero zdanie egzaminu na uprawnienia projektowe.

- Mając perspektywy znalezienia pracy w zawodzie, absolwenci są zmotywowani, aby dobrze przygotowywać się do egzaminów na uprawnienia. Jednym z bardzo istotnych czynników decydujących o jakości nauczania jest polityka przyjęć na studia architektoniczne. Od wielu lat przyjmujemy jedynie 60 kandydatów na pierwszy rok. Dzięki temu możemy wybrać osoby na odpowiednim poziomie przygotowania - informuje dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski, prodziekan ds. studenckich na kierunku architektura Wydziału Budownictwa i Architektury.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy