Reklama

Reklama

Lublin: Naukowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego, laureatką nagrody ministra

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Lublin: Naukowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego, laureatką nagrody ministra - Zdjęcie główne

Prof. Katarzyna Ognik | foto Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prof. dr hab. Katarzyna Ognik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, została laureatką Nagrody Ministra Edukacji i Nauki. Wyróżniona pracuje na Wydziale Nauk o Zwierząt i Biogospodarki. Nagrodę otrzymała za osiągnięcia w swojej działalności naukowej.

Reklama

Niedawno odbyła się uroczysta Gala Nauki Polskiej z udziałem ministra Przemysława Czarnka oraz laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki oraz Nagród Prezesa Rady Ministrów. Naukowcy i badacze zostali wyróżnieni za zasługi w pięciu kategoriach: znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.
 
 
Jedną z wyróżnionych jest prof. dr hab. Katarzyna Ognik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Nagrodę indywidualną otrzymała za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.
 
Prof. dr hab. Katarzyna Ognik pracuje w Katedrze Biochemii i Toksykologii, Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, pełniąc jednocześnie funkcję kierownika Katedry oraz Dyrektora Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jest specjalistką z zakresu biochemii i immunologii zwierząt.  W 2020 i 2021 roku znalazła się na liście rankingowej TOP 2% najlepiej cytowanych naukowców na świecie. Ranking obejmował naukowców, których publikacje były najczęściej cytowane przez innych autorów w 2019 i 2020 roku, a opracowany został przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i przedsiębiorstwem SciTech Strategies.
 
- Pani Profesor zawsze podkreśla, że twórcza aktywność badawcza wymaga współpracy naukowców zarówno z kraju jak i ze świata, bowiem pozwala ona na wymianę myśli naukowych i doświadczeń -  informuje Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy UP w Lublinie.
 
Profesor Ognik współpracuje z naukowcami z Katedry Drobiarstwa, Wydział Bioinżynierii Zwierząt, Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie oraz z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Obecnie z wymienionymi instytuacjami realizuje w konsorcjum trzy projekty badawcze finansowane przez Narodowe Centrum Nauki.
 
Znaczenie w działalności naukowej prof. dr hab. Katarzyna Ognik stanowią wieloletnie badania dotyczące oceny oddziaływania nanocząstek różnych metali na odpowiedź biologiczną organizmu.
 
- Profesor dr hab. Katarzyna Ognik uwzględniając fakt, że nanotechnologia może zrewolucjonizować większość dziedzin życia, z którymi styka się współczesne społeczeństwo uważa, że wiedza na temat zachowania się nanomateriałów w organizmie żywym czy też w środowisku jest wciąż niewielka. Szeroko zakrojone badania biochemiczno-immunologiczne na indykach, kurczętach brojlerach oraz zwierzętach laboratoryjnych, z wykorzystaniem nowoczesnych metod analitycznych i wysokospecjalistycznych technik badawczych pozwoliły na ustalenie, że nanocząsteczki metali mogą wykazywać działanie toksyczne i nie powinny być alternatywą dla powszechnie stosowanych form tych pierwiastków w dietach zwierząt a tym bardziej ludzi - wyjaśnia Iwona Pachcińska.
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy