Reklama

Reklama

Lublin: Doktorant Politechniki Lubelskiej wyróżniony w konkursie. Za wynalazek

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Lublin: Doktorant Politechniki Lubelskiej wyróżniony w konkursie. Za wynalazek - Zdjęcie główne

Doktorant Politechniki Lubelskiej wyróżniony w konkursie. Za wynalazek | foto Politechnika Lubelska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Doktorant Politechniki Lubelskiej został wyróżniony w 12. Ogólnopolskim Konkursie "Student-Wynalazca” za cykl 6 rozwiązań zastosowanych w innowacyjnym próżniowym rozłączniku średniego napięcia. Nagrodą jest m.in. udział w Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2022.

Reklama

Komisja konkursowa rozpatrywała 103 zgłoszone wynalazki, opracowane przez 141 twórców z 19 polskich uczelni wyższych. Politechnika Lubelska wysłała 14 rozwiązań. Wyróżniono mgr inż. Michała Lecha - doktoranta Politechniki. Dzięki wykorzystaniu pomysłów opracowanych przez niego, aparatura elektroenergetyczna wykorzystywana w nowoczesnych sieci dystrybucyjnych charakteryzuje się znacząco lepszymi parametrami pracy i dłuższym czasem bezawaryjnej eksploatacji. Wyeliminowane są niekorzystne zjawiska, takie jak przyspieszona degradacja powierzchni stykowych, powstawanie przepięć, zagrożenia uszkodzenia izolacji, czy też możliwość rozszczelnienia próżniowych komór gaszeniowych.

- Efektem zastosowania moich rozwiązań jest również zmniejszenie ilości oraz długości przerw w dostawach energii elektrycznej do odbiorców końcowych, dzięki czemu ograniczone zostaną kary finansowane dla operatorów systemu dystrybucyjnego za niedotrzymanie wskaźników niezawodności zasilania - mówi mgr inż. Michał Lech.

Współtwórcami wynalazków są: prof. Paweł Węgierek, dr inż. Czesław Kozak, dr inż. Mirosław Pawłot.

Sam Konkurs Student-Wynalazca jest od 2010 roku cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach. Ma on promować potencjał twórczy polskich studentów-wynalazców w kraju i za granicą, aktywizować środowisko akademickie do działalności badawczo-rozwojowej, promować i wspierać w procesie komercjalizacji wyniki prac badawczo-rozwojowych oraz zwiększać zainteresowanie studentów poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań na rzecz własnej działalności gospodarczej. Istotnym celem konkursu jest także promocja ochrony własności intelektualnej oraz integracja środowiska studentów-wynalazców.

Konkurs jest dla studentów, doktorantów i absolwentów. Chodzi o osoby, które w trakcie studiów zostały twórcami lub współtwórcami wynalazku albo też wzoru użytkowego lub przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy