Reklama

Reklama

Lublin: Politechnika Lubelska z kolejnymi wyróżnieniami. Tym razem medale z targów na Tajwanie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Lublin: Politechnika Lubelska z kolejnymi wyróżnieniami. Tym razem medale z targów na Tajwanie - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska z kolejnymi wyróżnieniami. Tym razem medale z targów na Tajwanie | foto Politechnika Lubelska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwa medale - złoty i srebrny - dostały wynalazki z Politechniki Lubelskiej na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Designu KIDE na Tajwanie. - Uczestnictwo w takich wydarzeniach to okazja do promocji Politechniki Lubelskiej jako lidera w obszarze innowacji oraz nowych technologii - uważają władze uczelni.

Reklama

Jury, w skład którego weszli przedstawiciele ośrodków naukowo-badawczych, agencji rządowych i reprezentanci sektorów branżowych, przyznało medale złote, srebrne i brązowe oraz nagrody specjalne. Wydarzenie zorganizowane zostało 2-4 grudnia przez Światowe Stowarzyszenie Własności Intelektualnej i Wynalazczości. W targach uczestniczyli przedstawiciele 229 organizacji z 31 krajów. Łącznie ocenianych było 412 wynalazków. Do polskich uczelni trafiło siedem medali, z czego dwa do Politechniki Lubelskiej.

Złoto i nagrodę specjalną zdobył wynalazek "Walcarka skośna sterowana numerycznie”, opracowany przez prof. Zbigniewa Patera, prof. Janusza Tomczaka i dra inż. Tomasza Bulzaka z Katedry  Obróbki Plastycznej Metali. Walcarka służy do walcowania odkuwek kuźniczych. Umożliwia bardziej precyzyjne ustawianie narzędzi roboczych oraz ekonomiczne wytwarzanie krótkich serii produktów.

- Nasza walcarka wyróżnia się większą wydajnością, dokładnością wykonania i energochłonnością. Powoduje również mniej hałasu przy produkcji i charakteryzuje się mniejszymi stratami materiałowymi. Maszyna daje możliwość odkuwania długich gabarytów oraz walcowania wyrobów o różnym kształcie - mówi prof. Zbigniew Pater, współautor wynalazku z Katedry Obróbki Plastycznej Metali.

Z kolei "Inteligentna pasta ścierna” nagrodzona została srebrnym medalem. Jej autorami są prof. Tomasz Klepka i mgr inż. Agnieszka Nowacka z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych. Pasta ścierna jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na nowe technologie w dziedzinie obróbki trudno obrabialnych powierzchni.

- Nasza pasta z dodatkiem diamentowego ziarna ściernego może obrabiać powierzchnie z dużą precyzją, niedostępną metodami konwencjonalnymi. Sama reguluje siłę docisku ziaren ściernych do przedmiotu obrabianego w zależności od jego geometrii. Zapewnia wymaganą jakość obróbki trudno obrabialnych powierzchni wewnętrznych wyrobów z tworzywa i metalu, wykonanych np. metodą druku 3D. Pasta jest przyjazna dla środowiska, biodegradowalna oraz nietoksyczna - podkreśla prof. Tomasz Klepka z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych.

Rozwiązania opracowane przez naukowców z Politechniki można zobaczyć na targach i wystawach. Tylko w tym roku naukowcy zaprezentowali swoje wynalazki w Genewie, Tajwanie, Norymberdze czy Rumunii.

- Uczestnictwo w takich wydarzeniach to okazja do promocji Politechniki Lubelskiej jako lidera w obszarze innowacji oraz nowych technologii. To także szansa do nawiązania kontaktów biznesowych z producentami, inwestorami oraz podmiotami zainteresowanymi współpracą - uważa prof. Dariusz Czerwiński, prorektor ds. ogólnych  i rozwoju Politechniki Lubelskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy