Reklama

Reklama

Lublin: Część uczniów ma problemy z nadwagą. Podsumowano miejski program

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Krystian Paździor

Lublin: Część uczniów ma problemy z nadwagą. Podsumowano miejski program - Zdjęcie główne

Program "Jedz z głową" - badanie w szkole | foto Krystian Paździor

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Problemy z nadwagą, otyłość i słaba wydolność u dużej części lubelskich uczniów - to wyniki badań w ramach programu "Jedz z głową”. Jego drugim elementem była akcja edukacyjna dotycząca zdrowego odżywiania skierowana do uczniów i ich rodziców oraz pracowników stołówek z 37 szkół podstawowych Lublina.

Reklama

- Dane uzyskane dzięki realizacji programu wskazują, że wśród lubelskich dzieci, podobnie jak i w całej Polsce, istnieje problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Niewątpliwie ma na to wpływ wystąpienie epidemii, która pociągnęła za sobą konieczność nauki zdalnej i ograniczenia aktywności fizycznej. Wyniki programu "Jedz z głową” wyraźnie pokazują, jak bardzo potrzebne są działania promujące zdrowy styl życia, aktywność fizyczną i racjonalne odżywianie. Istotne jest przekazywanie tych zasad zwłaszcza dzieciom oraz osobom odpowiedzialnym za ich żywienie. Podjęte działania profilaktyczne pomogą zminimalizować problemy związane z nieprawidłowymi nawykami - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
 
Skończyła się kolejna edycja programu polityki zdrowotnej w zakresie zdrowego odżywiania dla dzieci klas I-III szkół podstawowych "Jedz z głową”. W ramach programu przeprowadzono badania przesiewowe określające wskaźnik BMI, ciśnienie tętnicze krwi oraz wydolność fizyczną wśród uczniów. W badaniach wzięło udział 4575 uczniów, których rodzice lub opiekunowie wyrazili na to zgodę. Stwierdzono nadwagę u 1521 uczniów oraz otyłość u 435 uczniów. Rodzice dzieci otrzymali wyniki badań oraz informacje o konieczności przeprowadzenia konsultacji medycznych dla dzieci, u których stwierdzono problemy zdrowotne.
 
Elementem programu były zajęcia edukacji zdrowotnej dotyczące prawidłowego odżywiania, przeznaczone dla uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz pracowników stołówek szkolnychZ uwagi na sytuację epidemiologiczną zajęcia były prowadzone głównie w formie on-line.
 
 
Nauce i promowaniu zasad zdrowego odżywiania służyły organizowane w ramach programu konkursy plastyczne.
 
- Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta tworzyli prace na temat właściwego stylu życia, wykorzystane jako ilustracje do kalendarzy. Natomiast kadra stołówek szkolnych brała udział w konkursie, który miał na celu wyłonić placówkę, której kuchnia najlepiej planuje i przygotowuje posiłki dla uczniów - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Program będzie nadal realizowany w latach 2022-2024. Badania, zajęcia edukacyjne i promujące zdrowy styl życia i żywienia obejmą grupę uczniów klas I, która rozpocznie naukę w roku szkolnym 2022/2023 i kontynuowane będą w latach następnych do grudnia 2024 r.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy