Lublin: Część uczniów ma problemy z nadwagą. Podsumowano miejski program
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Joanna Niećko
reklama
Przeczytaj również:
WiadomościProblemy z nadwagą, otyłość i słaba wydolność u dużej części lubelskich uczniów - to wyniki badań w ramach programu "Jedz z głową”. Jego drugim elementem była akcja edukacyjna dotycząca zdrowego odżywiania skierowana do uczniów i ich rodziców oraz pracowników stołówek z 37 szkół podstawowych Lublina.
reklama
- Dane uzyskane dzięki realizacji programu wskazują, że wśród lubelskich dzieci, podobnie jak i w całej Polsce, istnieje problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Niewątpliwie ma na to wpływ wystąpienie epidemii, która pociągnęła za sobą konieczność nauki zdalnej i ograniczenia aktywności fizycznej. Wyniki programu "Jedz z głową” wyraźnie pokazują, jak bardzo potrzebne są działania promujące zdrowy styl życia, aktywność fizyczną i racjonalne odżywianie. Istotne jest przekazywanie tych zasad zwłaszcza dzieciom oraz osobom odpowiedzialnym za ich żywienie. Podjęte działania profilaktyczne pomogą zminimalizować problemy związane z nieprawidłowymi nawykami - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
Skończyła się kolejna edycja programu polityki zdrowotnej w zakresie zdrowego odżywiania dla dzieci klas I-III szkół podstawowych "Jedz z głową”. W ramach programu przeprowadzono badania przesiewowe określające wskaźnik BMI, ciśnienie tętnicze krwi oraz wydolność fizyczną wśród uczniów. W badaniach wzięło udział 4575 uczniów, których rodzice lub opiekunowie wyrazili na to zgodę. Stwierdzono nadwagę u 1521 uczniów oraz otyłość u 435 uczniów. Rodzice dzieci otrzymali wyniki badań oraz informacje o konieczności przeprowadzenia konsultacji medycznych dla dzieci, u których stwierdzono problemy zdrowotne.
Elementem programu były zajęcia edukacji zdrowotnej dotyczące prawidłowego odżywiania, przeznaczone dla uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz pracowników stołówek szkolnych. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną zajęcia były prowadzone głównie w formie on-line.
CZYTAJ TAKŻE: Kraj: Trwają protesty przeciwko zmianom w oświacie. Minister Czarnek: Bezczelne kłamstwa o rzekomym "niszczeniu edukacji"
Nauce i promowaniu zasad zdrowego odżywiania służyły organizowane w ramach programu konkursy plastyczne.
- Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta tworzyli prace na temat właściwego stylu życia, wykorzystane jako ilustracje do kalendarzy. Natomiast kadra stołówek szkolnych brała udział w konkursie, który miał na celu wyłonić placówkę, której kuchnia najlepiej planuje i przygotowuje posiłki dla uczniów - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Program będzie nadal realizowany w latach 2022-2024. Badania, zajęcia edukacyjne i promujące zdrowy styl życia i żywienia obejmą grupę uczniów klas I, która rozpocznie naukę w roku szkolnym 2022/2023 i kontynuowane będą w latach następnych do grudnia 2024 r.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.