Reklama

Reklama

Lubelski Park Ludowy prawie gotowy. Zobacz, jak się zmienił [GALERIA]

Opublikowano: sob, 17 paź 2020 11:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwająca od zeszłego roku rewitalizacja Parku Ludowego dobiega końca. Zaczęły się już pierwsze odbiory techniczne. Wszystko ma być gotowe pod koneic listopada.

Reklama

- Jestem przekonany, że Park Ludowy po rewitalizacji ponownie stanie się jednym z najpiękniejszych zielonych miejsc w Lublinie. Jesteśmy już na finiszu najpoważniejszych robót, pozostały nam ostatnie szlify w zakresie urządzania zieleni i małej architektury. Cieszę się, że już wkrótce mieszkańcy zobaczą efekty wielomiesięcznych prac w tym największym parku w Lublinie - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
 
W Parku Ludowym zaczęły się już pierwsze odbiory. Instalacje hydrotechniczne fontanny z z dyszami w kształcie srebrnych kul, pracują prawidłowo. Fontanna znajduje się centralnej części Parku i otacza ją naturalny zielony amfiteatr. Jej dno tworzy błękitna kostka mozaikowa z ilustracjami tych gatunków ryb, które można spotkać w rzece Bystrzycy.
 
 

Oprócz tego, trwają prace przy budowie głównej alei o reprezentacyjnym charakterze, ze szpalerem latarni. Przygotowywany jest trawnik, który wzorem zachodnich miast będzie służył jako miejsce odpoczynku. Budowa wszystkich pozostałych alejek (łącznie ok. 8 km) już się zakończyła i wszystkie są wyasfaltowane. Po alejskach będzie można jeździć np. na rowerzy i rolkach i będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach. W parku są też pumptracki, czyli naturalne tory dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania, które, by osiągnąć odpowiedni stopień stabilizacji, wykonano jeszcze w ubiegłym roku. Gotowa jest ścieżka przemijania i zielone labirynty z żywopłotów. Trwa jeszcze montaż ścieżki akustycznej, mebli z granitu, które nie tylko uatrakcyjnią park, ale też będą miejscem ćwiczeń i ewolucji.

 

 

Od al. Piłsudskiego wykonano główne schody wejściowe i wyprofilowane podjazdy dla wózków. Przy głównym wejściu został już do zrobienia tylko montaż betonowych czap – siedzisk. Skończyła się budowa i wyposażanie toalet oraz budynku obsługi technicznej fontanny. Wygrodzono wybiegi dla psów, zamontowano urządzenia placów zabaw, nawierzchnie bezpieczne do ćwiczeń, siłownie zewnętrzne oraz większość małej architektury. Ostatnim etapem prac technicznych będzie montaż monitoringu.

 

Gotowa jest również kładka pieszo-rowerowa nad Bystrzycą, na której zamontowano szklane ekrany i barierki, pozostały już tylko drobne prace przy nawierzchni podestu. Skończyła się budowa zejść do rzeki oraz przystani kajakowej. Pod całym Parkiem został zbudowany system odwadniający, który sprawdził się podczas ostatnich intensywnych opadów deszczu. Woda z terenu parku jest odprowadzana drenami do rowu melioracyjnego, skąd kierowana jest do przepompowni oraz rzeki.

 

Pozostało wykonanie nasadzeń ostatnich krzewów, bylin i traw ozdobnych, a także ostatnich kilkunastu drzew. Całość ma być gotowa do 30 listopada i kosztuje ok. 44 mln zł, z czego 20,5 mln zł stanowi unijne dofinansowanie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE