"Klimatyczni"
Książka "Klimatyczni " to opowieść o tych, którzy udowadniają, że każdy może zmieniać swój kawałek świata i nie ma rzeczy niemożliwych. Autorka pokazuje m.in. zaangażowanie w ochronę środowiska oraz chęć czynienia świata lepszym. Książkę zaczęła pisać będąc w ciąży z córką, leżąc na plaży w Portugalii, a kończyła na poddaszu u Maszy Tanz i na oddziale patologii ciąży. Opisała radość z przedstawiania innowatorów społecznych (chciała, żeby byli doceniani jak gwiazdy rocka lub piłkarze), lęk o świat, na który przychodzą dzieci i smutek, że wiele mówi się o problemach i rzadko pokazuje ich rozwiązania.
Sama autorka jest też psycholożką kliniczną, podróżniczką (jeździ w rejony dotknięte problemami jak np. Jordania, by budować recyklingowy plac zabaw dla dzieci), animatorką kultury, koordynatorką projektów CzujCzuj - warsztaty edukacyjne dla dzieci o emocjach i SPA dla Mam.Wspieramy mamy.
Spotkanie z autorką
Spotkanie zatytułowano "Czy niemożliwe nie istnieje i czy podczas pisania duże emocje są wskazane". Będzie to rozmowa z autorką książki "Klimatyczni" - Olgą Ślepowrońską. Autorka odpowie na takie pytania jak np. kim jest innowator społeczny i dlaczego jego praca jest tak ważna? Czy książka “Klimatyczni” rzeczywiście jest klimatyczna i dlaczego? Zaplanowano też dyskusję o ekologii, dalekich podróżach i sile literatury, aby na sam koniec opowiedzieć nieco o towarzyszących emocjach podczas ważnych wydarzeń.
Warsztaty z ilustratorką
Odbędą się również warsztaty plastyczne "Cykl życia drzewa" z Weroniką Żurowską - ilustratorką książki "Klimatyczni" W ramach zajęć uczestniczy dowiedzą się czy drzewo może być inspiracją dla artysty, jakie tajemnice może skrywać taka roślina, czy Baobab jest takim drzewem, które zupełnie inaczej wygląda i zachowuje się w dzień niż w nocy, czym jest zapylane przez nietoperze. O tych i innych tajemnicach będzie można usłyszeć na warsztatach związanych z drzewami i ich “zwyczajami”.
Weronika Żurowska jest autorką m.in ilustracji do książki Szymona Sławińskiego „Róża. Opowieść sceniczna dla dzieci o Matce Elżbiecie Róży Czackiej z odwołaniem do jej własnych słów”. Współpracowała jako ilustratorka przy wystawach: „O-powiadaj. Japonia w pięciu opowieściach” i „Idź na żywioł” w Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie. Poza tym tworzy ilustracje do teatrów ilustracji i prowadzi zajęcia z komiksu i ilustracji dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych.
Wstęp na spotkania jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Link można znaleźć np. na stronie internetowej CSK. Spotkania są dla dzieci powyżej 7 roku życia.