reklama
reklama

Noc Biologów na UMCS. Karaczany, modliszki, gady i rośliny (program)

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pexels.com / zdjęcie poglądowe

Noc Biologów na UMCS. Karaczany, modliszki, gady i rośliny (program) - Zdjęcie główne

foto pexels.com / zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi imprez w Lublinie W piątek (12 stycznia) o godzinie 15:00 w „Galerii pod Palmą” na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS (ul. Akademicka 19, hol główny, parter) rozpocznie się Noc Biologów. Będą wykłady, warsztaty laboratoryjne, pokazy i wystawy. Tegoroczne hasło przewodnie to „tajemnice życia od komórek do biosfery”.
reklama

Program

W programie XIII edycji Nocy Biologów znajdziemy wiele różnorodnych tematów z zakresu nauk biologicznych, które z pewnością zainteresują najmłodszych, jak i nieco starszych miłośników przyrody.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać „tajemnice życia od komórek do biosfery”, biorąc udział m.in. w takich zajęciach jak: „Mikrometry, nanometry i życie. Biologia w mikroskopie elektronowym”, „Skąd to świecenie? O świecących cząsteczkach słów kilka” czy „Zobacz DNA na własne oczy”, na których m.in. samodzielnie wykonają izolację materiału genetycznego z owoców i śliny, a także poznają ciekawostki na temat tej cząsteczki życia. O skomplikowanych środowiskowych, jak i wzajemnych interakcjach organizmów dowiedzą się np. z pokazów i wykładów, tj.: „Roślina i jej niewidzialni partnerzy”, „Nasiona podróżnicy, czyli jak rośliny zdobywają świat” czy „Kwiaty, pszczoły i owoce.

Współdziałanie dla bioróżnorodności”. Z kolei praktyczne zastosowania biologii i wpływ organizmów na nasze życie poznają na wykładach i laboratoriach, tj.: „Wiem, co jem – warsztaty praktyczne”, Na tropie przestępstwa”, „Inne światy, czyli entomologia dla odważnych”, „Grzyby w historii człowieka”, „Zioła dobre na wszystko – powrót do natury”, „Pachnąco i kolorowo”, czy „Co łączy onkologię, wirusologię i transplantologię, czyli o wykorzystaniu hodowli ludzkich komórek in vitro w nauce i medycynie”.

Jadowite pająki, modliszki i karaczany

Nie zabraknie również pokazów „Elektryczne rośliny”, na których uczestnicy dowiedzą się, czy można uzyskiwać z roślin energię elektryczną. Cieszące się co roku ogromnym zainteresowaniem warsztaty pn. „Bezkręgowce na wyciągnięcie ręki” stanowią dobrą okazję do odbycia podróży po intrygującym świecie bezkręgowców, podczas której młodzi odkrywcy przyrody samodzielnie wykonają preparat mikroskopowy z żywym organizmem, podejrzą i pogłaszczą żywe owady tropikalne, karaczany, modliszki czy straszyki, a ci bardziej odważni – będą mogli spotkać się oko w oko z jadowitymi pająkami i skorpionami. Legendarne już „Opowieści z krypty” wprowadzą młodych adeptów nauki w ciekawy świat ludzkiej anatomii, z kolei „Podróż w głąb umysłu”, gra przestrzenna „Neurobiologiczne przygody” czy praktyczne ćwiczenia pn. „Widzieć, słyszeć, czuć – o ludzkich narządach zmysłów” pomogą warsztatowiczom rozszerzyć i ugruntować wiedzę np. budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, a tym samym lepiej poznać siebie.

Uczestnicy XIII Nocy Biologów będą mogli wcielić się zarówno w rolę młodego laboranta, jak i detektywa, a biorąc udział w prostych doświadczeniach i eksperymentach pod okiem pracowników i studentów WBiB, poznają bliżej warsztat pracy biologa i biotechnologa oraz tajemnice tej wspaniałej, zaskakującej i wciąż rozwijającej się dziedziny.

W organizację Nocy Biologów, jak co roku, włączył się również Ogród Botaniczny UMCS, który zaprasza na spacer edukacyjny po ogrodowych szklarniach, podczas którego pod okiem przewodnika uczestnicy będą mogli poznać rośliny z różnych zakątków świata – zarówno te z obszarów suchych, pustyń i półpustyń, jak i wilgotnych lasów deszczowych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama