reklama
reklama

Wynalazki Politechniki Lubelskie zdobyły 2 srebra w Szwajcarii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Wynalazki Politechniki Lubelskie zdobyły 2 srebra w Szwajcarii - Zdjęcie główne

Wynalazki Politechniki Lubelskie zdobyły 2 srebra w Szwajcarii | foto Politechnika Lubelska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Dwa wynalazki z Politechniki Lubelskiej zdobyły srebrne medale na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Jeden to "Zacisk formy do odlewania rotacyjnego”, a drugi "Układ i sposób sterowania transformatorem z magazynem kinetycznym”.
reklama

Tegoroczna edycja odbyła się w formie zdalnej w marcu i uczestniczyło w niej 825 wystawców z 42 krajów. Aby wziąć udział w wystawie, należało do opisu rozwiązania dołączyć krótki film promujący wynalazek.

Pierwszym nagrodzonym rozwiązaniem z Politechniki Lubelskiej jest zacisk formy do odlewania rotacyjnego. Dzięki dostosowaniu rozstawu ramion do form odlewniczych o różnych gabarytach zewnętrznych, możliwe jest usprawnienie i zwiększenie wydajności produkcji wyrobów otrzymywanych technologią odlewania rotacyjnego. Tą metodą produkuje się wielkowymiarowe wytwory, takie jak: zbiorniki na wodę lub olej, pojemniki na odpady, przydomowe oczyszczalnie ścieków, kajaki, separatory, bariery drogowe.

- Zacisk formy do odlewania rotacyjnego jest tak zbudowany, że nie trzeba zwiększać liczby maszyn, aby wyprodukować nowe wyroby różniące się wymiarami zewnętrznymi. Zacisk posiada zwartą i prostą konstrukcję, przez co może być w dowolny sposób transportowany lub przenoszony z jednego na drugie stanowisko robocze i montowany do innego układu narzędziowego maszyny mieszająco-formującej. Poza tym, zacisk jest stabilny oraz bezpieczny w użyciu - mówi Karolina Głogowska z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych. 

Z kolei rozwiązanie naukowców z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych, dotyczące układu transformatora mechanicznego z wbudowanym kinetycznym zasobnikiem energii, otrzymało srebrny  medal w klasie C (elektronika/elektrotechnika). Autorami wynalazku są: mgr inż. Łukasz Kwaśny, dr inż. Dariusz Zieliński, mgr inż. Karol Fatyga oraz mgr inż. Bartłomiej Stefańczak.

- Nasze rozwiązanie jest przełomowe, ponieważ może zastąpić klasyczny transformator energetyczny wykorzystywany do zasilania domów jednorodzinnych, fabryk i innych placówek wymagających dostarczenia energii elektrycznej. Dzięki możliwości gromadzenia energii w układzie transformatora, można elastycznie zarządzać jej przepływem. Wynalazek jest alternatywą dla drogich, awaryjnych oraz nieprzyjaznych dla środowiska magazynów elektrochemicznych, takich jak baterie litowo-jonowe - przekonuje mgr inż. Łukasz Kwaśny z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

Potencjalnymi odbiorcami wynalazku są dystrybutorzy i operatorzy sieci elektroenergetycznych, tacy jak: PGE, Tauron, Enea, RWE. Dodatkowymi odbiorcami mogą być np. wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty budujące stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama