Interpelację zaadresowaną do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka złożyła radna Rady Miasta Lublin Magdalena Szczygieł-Mitrus. Radna prosi w niej o zgodę na mural i wskazanie miejsca, gdzie mógłby on powstać.
- Mural miałby być poświęcony samicy sokoła wędrownego - Wrotce, która jako pierwsza osiedliła się w Lublinie rozpoczynając piękną historię tego gatunku w naszym mieście – czytamy w interpelacji Magdaleny Szczygieł-Mitrus.
Od 2015 roku na kominie PGE Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie można obserwować sokoły - ptaki drapieżne, które w Polsce zagrożone były wyginięciem. Pierwsza na lubelskim kominie pojawiła się sokolica wykluta we Włocławku w 2014 roku. Później dołączył do niej samiec z Płocka. Rok później po konsultacjach z Polskim Towarzystwem Ornitologicznym na wysokości 120 metrów zainstalowano gniazdo. Sokoły otrzymały imiona Wrotka i Łupek. Od tego czasu mogliśmy
na żywo obserwować perypetie tej pary.
Od 2019 roku patrzymy na tragiczne wydarzenia. Najpierw otrucie młodych sokołów i mocne podtrucie Wrotki. Później w 2021 roku otruty został Łupek, partner Wrotki. Gdy Wrotka zyskała nowego adoratora, Czarta, również wydarzyła się tragedia. Sokół także został otruty. Rok temu, Wrotka również znikła na kilka dni, a przyczynę opiekunowie gniazda upatrują w ponownym podtruciu Wrotki.
- Wrotka stała się pewnym symbolem naszego miasta. Liczba obserwatorów systematycznie się zwiększała. Od 2024 roku gniazdo w Lublinie stało się najczęściej obserwowanym miejscem. Niestety zakończyła się pewna historia. Wrotka prawdopodobnie w walce o terytorium straciła życie. W związku z tym, że była pierwszym sokołem, który na swoje miejsce bytowania lata temu wybrał nasze miasto, rozsławił je, przyciągnął wielu obserwatorów i turystów wnoszę o wybranie miejsca i wykonanie muralu upamiętniającego to wyjątkowe, waleczne i odważne stworzenie – czytamy w interpelacji.
Decyzji prezydenta jeszcze nie znamy. Gdy się pojawi, poinformujemy o losach muralu na łamach naszego portalu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.