Pomoc szpitala i WOŚP
Pochodzące z Ukrainy pacjentki, które chorują na cukrzycę typu 1, dzięki pomocy specjalistów z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie i przy wsparciu Fundacji WOŚP, mogą cieszyć się macierzyństwem. Kobiety korzystają z osobistych pomp insulinowych. Jest to możliwe dzięki prowadzonemu w SPSK Nr 4 programowi osobistych pomp insulinowych. Z programu korzystają zarówno pacjentki z Polski i z Ukrainy, które wcześniej nie miały dostępu do tego rodzaju terapii. Specjalistyczny ośrodek w SPSK Nr 4 W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie opiekę nad pacjentkami z cukrzycą sprawuje Kliniczny Oddział Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych oraz Poradnia Diabetologiczna SPSK Nr 4.
- Niekontrolowana hiperglikemia, w fazie przekoncepcyjnej, jak i w ciąży wywołuje zagrożenia zarówno dla matki, jak i jej dziecka i wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem wad wrodzonych u dziecka, utratą ciąży, nadciśnieniem wywołanym ciążą, stanem przedrzucawkowym i śmiertelnością okołoporodową - zaznacza prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek-Matuszek kierująca Klinicznym Oddziałem Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie. - Dlatego pamiętając o tych niekorzystnych aspektach hiperglikemii, staramy się u kobiet z cukrzycą typu 1 już w okresie planowania ciąży dążyć do normoglikemii, czyli utrzymywania się glikemii w granicach normy, jak glikemia na czczo między 70 a 90mg/dl, a w godzinę po posiłku poniżej 140 mg/dl.
- Ciąża u kobiety z cukrzycą jest ciążą wysokiego ryzyka - dodaje dr n. med. Mariusz Kowalczyk, zastępca kierownika Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie. - Intensywna opieka i wdrożenie leczenia za pomocą osobistej pompy insulinowej i systemu ciągłego monitorowania glikemii na pewno zwiększa szanse kobiety z cukrzycą na posiadanie zdrowego potomstwa, czyli zapobiega tym wymienionym już powikłaniom. Pacjentki z cukrzycą przedciążową, czyli mówimy głównie o cukrzycy typu 1, powinny pozostać pod opieką ośrodka zapewniającego nie tylko dostęp do diabetologa, ale też do innych specjalistów. Diabetolog i poradnia diabetologiczna powinny też umożliwiać stosowanie nowych metod terapeutycznych, leczniczych i technologicznych i nasz ośrodek takie możliwości posiada.
Obecnie z terapii pompowej korzysta 48 pacjentek SPSK Nr 4 w Lublinie. Szpital wypożycza im sprzęt, stale nadzoruje stan zdrowia i przygotowuje do ciąży. Wśród pacjentek są obywatelki Ukrainy.
- To duży komfort psychiczny i łatwe użytkowanie, zwłaszcza że dodatkowo dostałam sensory (służą do stałego monitoringu glikemii). Nie kłuję się już w palec, który był przez to jak „sito”. Wcześniej poziomy glukozy mi się wahały, miałam albo za dużo albo za mało - zaznacza pani Anastazja, pochodząca z Ukrainy młoda mama. Poradnię Diabetologiczną przy ul. Jaczewskiego pani Anastazji poleciła znajoma. Kobieta trafiła po opiekę mgr Anny Chitryń - specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego i certyfikowany trener w zakresie pomp insulinowych z SPSK Nr 4 w Lublinie.
- Pani Ania uratowała mi życie. Powiedziała, że z cukrzycą da się żyć i żebym nie miała obaw, żeby skorzystać z osobistej pompy insulinowej w programie WOŚP - podkreśla pani Anastazja, która po dwóch poronieniach pacjentka zaszła w ciążę i nieco ponad 5 miesięcy temu urodziła córkę.
- Myślę, że w utrzymaniu ciąży na pewno pomogła mi osobista pompa insulinowa. To jest bardzo duża wygoda, nie boję się o bazę ani o to czy podałam odpowiednią dawkę insuliny, bo w wyliczeniach dawki insuliny pomaga kalkulator bolusa - wylicza korzyści kobieta.
Takich pacjentek jest więcej.
- Na cukrzycę choruję od 17 lat. Miałam 13 lat kiedy lekarze wykryli mi tę chorobę. Wtedy bardzo schudłam. Źle się czułam. Wyniki badań potwierdziły, że mam cukrzycę – mówi Natalia Fedorowa, która także pochodzi z Ukrainy, mieszkała w Lublinie, a obecnie jest w Kanadzie.
Od czerwca 2022 roku pani Natalia używa pompy insulinowej, wcześniej były to peny.
- Wtedy moje życie z chorobą i funkcjonowanie było bardzo trudne. Nie mogłam kontrolować poziomu cukru, ani zapanować nad chorobą. Po tym, jak otrzymałam pompę insulinową, życie stało się łatwiejsze – bez niskiego cukru i bez obaw, że cukier może mi spaść w nocy. Już teraz nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. Żebym mogła nie używać pompy insulinowej. Dzięki pompie insulinowej mam glukozę na odpowiednim poziomie. Planuję ciążę, a wiem, że niski poziom glukozy jak i wysoki jest niebezpieczny dla dziecka - podkreśla pacjentka i dodaje, że w Ukrainie nie było takich programów, jakie są w Polsce.
Z kolei Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat prowadzi programy skierowane do kobiet, które chorują na cukrzycę typu 1. Jednym z nich jest „Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1”. W specjalistycznych ośrodkach, współpracujących z Fundacją WOŚP m.in. w Klinicznym Oddziale Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie, kobiety z cukrzycą typu 1 planujące ciążę lub będące w ciąży są leczone z zastosowaniem najnowocześniejszej terapii pompowej. Lekarze i pielęgniarki z ośrodków współpracujących z WOŚP są przeszkoleni z zasad leczenia osobistymi pompami insulinowymi i prowadzenia leczenia od etapu planowania ciąży do porodu.
Jak działa pompa insulinowa?
Pompa insulinowa pozwala na kontrolę glukozy we krwi w granicach normoglikemii. Działanie polega na naśladowaniu pracy trzustki, czyli ciągłym podskórnym dostarczaniu insuliny w ilości odpowiadającej aktualnemu zapotrzebowaniu organizmu.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Ukraiński żołnierz został ciężko ranny na froncie. Jest leczony w lubelskim szpitalu
- Pompa dostarcza insulinę 24 godziny na dobę. Jest to tzw. baza i jest ona odpowiednio zaprogramowana do zapotrzebowania na insulinę dla danej osoby. Dodatkowo pacjentka programuje pompę by podawała insulinę do posiłku lub na tzw. korektę wartości glikemii. Jeśli poziomy glikemii są wyższe, pacjentka dokonuje korektykorzystając z kalkulatora bolusa. W pompie zaprogramowana jest dawka podstawowa insuliny a o bolusach posiłkowych bądź bolusach tzw. korekcyjnych decyduje pacjentka. Nowoczesne osobiste pompy insulinowe w programie WOŚP posiadają funkcje zatrzymywania podawania insuliny „przed” nie dopuszczając do niedocukrzenia (hipoglikemii) - wyjaśnia mgr Anna Chitryń.
Cukrzyca typu 1
Natomiast cukrzyca typu 1 zwana insulinozależną, jest to przewlekła choroba, w której komórki układu odpornościowego atakują komórki beta trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję i wydzielanie insuliny (hormonu obniżającego poziom glukozy we krwi). Dlatego cukrzyca zalicza się do chorób autoimmunologicznych. Po uszkodzeniu komórek beta trzustki organizm chorej osoby nie jest w stanie sam produkować hormonu insuliny, który jest potrzebny do metabolizmu cukrów, białek i tłuszczów w organizmie. Cukrzyca typu 1 występuje głównie u dzieci i młodych dorosłych. W przypadku leczenia cukrzycy typu 1 jest konieczne podawanie insuliny w postaci zastrzyków podskórnych lub za pomocą osobistej pompy insulinowej.
Pomoc dla Ukrainy
Od początku wojny w Ukrainie do teraz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie było hospitalizowanych ok. 500 osób ze statusem uchodźcy i ok. 700 osób zostało przyjętych na konsultacje w Poradniach Specjalistycznych. W tym czasie w szpitalu przy ul. Jaczewskiego w Lublinie urodziło się blisko 40 dzieci, których rodzice pochodzą z Ukrainy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.