Reklama

Reklama

Województwo lubelskie kontynuuje programy stypendialne. Rozda łącznie 4 mln zł

Opublikowano: pon, 21 gru 2020 11:47
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Województwo lubelskie kontynuuje programy stypendialne. Rozda łącznie 4 mln zł - Zdjęcie główne

Województwo lubelskie kontynnuje programy stypendialne. Rozda łącznie 4 mln zł | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Województwo lubelskie organizuje kolejne edycje programów stypendialnych: „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2019-2020” i „Lubelska kuźnia talentów 2019-2021”. Są to stypendia dla uczniów szczególne uzdolnionych. Pieniądze na łączną kwotę 4 mln zł, trafią do 1001 osób.

Reklama

Samorząd Województwa Lubelskiego organizuje kolejną edycję programów stypendialnych. W oobiecnym roku szkolnym 2020/2021 realizowane są dwa - „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2019-2020” i „Lubelska kuźnia talentów 2019-2021”. Celem jest finansowe wsparcie młodych szczególnie uzdolnionych osób, uczących się lub mieszkających w województwie lubelskim. Kwota przeznaczona na wsparcie to blisko 4 mln złotych, a środki te trafią do 1001 uczniów.

- Stypendium to docenienie ciężkiej pracy ucznia. Bardzo się cieszę, że mamy w regionie tak dużą grupę uzdolnionej młodzieży, która inwestuje w swój rozwój - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego.

Uczniowie mogą wydać pieniądze na cele edukacyjne związane z potrzebami naukowymi tj.: udział w kursach i zajęciach pozaszkolnych, obozach naukowych, wymianach językowych, zakup literatury fachowej, książek, podręczników, czasopism o charakterze edukacyjnym, wyposażenie własnej pracowni, warsztatu w narzędzia, materiały, ubiór ochronny w ramach nauczanego zawodu. Stypendium można przeznaczyć też na programy do nauki języków obcych, sprzęt komputerowy, wyposażenie miejsca nauki w domu (np. lampka, biurko, krzesło obrotowe), usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami np. na zakup okularów korekcyjnych, aparatów słuchowych czy opłacenie zajęć logopedycznych.

Program stypendialny „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2020-2021” skierowany jest do uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki oraz przedsiębiorczości, którzy są uczniami szkoły podstawowej (klasa VII lub VIII) lub liceum ogólnokształcącego, z wyłączeniem szkół dla dorosłych. Wpłynęły 964 wnioski o przyznanie stypendium. Łączna kwota przewidziana na stypendia to 1 953 900 zł. Stypendium przyznawane jest na 10 miesięcy, od 1 września 2020 tego roku do 30 czerwca 2021roku, w kwocie 390 zł miesięcznie. Decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego przyznano 501 stypendiów. Stypendia zostały podzielone w proporcjach: 200 stypendiów dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, 200 dla uczniów I klasy czteroletniego liceum ogólnokształcącego i 101 dla uczniów z pozostałych klas  trzy- i czteroletnich liceów ogólnokształcących.

Z kolei program „Lubelska kuźnia talentów 2019-2021″ skierowany jest do uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki, przedsiębiorczości lub w zakresie przedmiotów zawodowych, którzy są mieszkańcami Lubelszczyzny lub uczą się w województwie lubelskim oraz w roku szkolnym 2020/2021 będą uczniami szkół zawodowych (poza szkołami dla dorosłych). Wpłynęły 992 wnioski, a decyzją Zarządu Województwa przyznanych zostało 500 stypendiów. Zostały one podzielone w proporcjach: 430 stypendiów dla uczniów techników, 29 stypendia dla uczniów branżowych szkół I stopnia i 41 stypendia dla uczniów/słuchaczy szkół policealnych. Stypendium przyznawane jest na 10 miesięcy od września do czerwca w kwocie 400 zł miesięcznie, a łączna kwota przewidziana na wszystkie stypendia 2 mln zł. 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie realizuje programy stypendialne od 2008 roku. Do tej pory przyznaliśmy 5626 stypendiów na łączną kwotę ponad 22 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy