Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: kolejarze prowadzą wakacyjną kampanię "Bezpieczny przejazd"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: kolejarze prowadzą wakacyjną kampanię "Bezpieczny przejazd" - Zdjęcie główne

Województwo lubelskie: kolejarze prowadzą wakacyjną kampanię "Bezpieczny przejazd" | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Dodatkowe działania na przejazdach prowadzą w wakacyjne piątki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W ten sposób kolejarze przypominają, że ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii. Podkreślają też, że korzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach może uratować życie.

Reklama

"Bezpieczne piątki” to akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd". To dodatkowe działania na przejazdach kolejowo-drogowych w wakacyjne piątki. W ostatni piątek (25 czerwca) kolejarze przypomnieli, że ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii, a rozsądek, korzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach może uratować życie.

- Nadal, w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd apelujemy do kierowców, aby jeździli zgodnie z przepisami, zachowali rozsądek i byli Ambasadorami Bezpieczeństwa. Od trzech lat służą kierowcom  umieszczone na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z dodatkowymi informacjami, które mogą uratować życie. Każdy  powinien je znać, gdyż rozwiązanie się sprawdziło i wielokrotnie pozwalało zapobiec tragedii na torach - powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Jak informuje PKP PLK - nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu to najczęstsze przyczyny tragedii. Ale liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2020 r. w porównaniu z 2019 r. o 15% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2020 roku odnotowano 158 zdarzeń, a w 2019 roku 185. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku było 25 wypadków, zginęło w nich 5 osób, 4 zostały ciężko ranne.

Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują też do rolników o rozsądek na przejazdach, bo lato to także czas wzmożonych prac polnych. Ze statystyk wynika, że około 10% zdarzeń w okresie letnim to wypadki z udziałem ciągników i maszyn rolniczych.

Z kolei naklejki umieszczone na przejeździe kolejowo drogowym mają trzy numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu. W czerwcu 2018 roku dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy