Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: kolej szykuje korektę rozkładu jazdy. Na wakacje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: kolej szykuje korektę rozkładu jazdy. Na wakacje - Zdjęcie główne

Województwo lubelskie: kolej szykuje korektę rozkładu jazdy. Na wakacje | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Region W przyszłym tygodniu zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy pociągów. Ma to umożliwić wprowadzenie wakacyjnych pociągów i zapewnić PKP PLK możliwość prowadzenia inwestycji.

Reklama

Dzięki zmianie wrócą połączenia dalekobieżne do Zakopanego i Hajnówki. Zmiana rozkładu jazdy umożliwia też wprowadzenie pociągów wakacyjnych i zapewnia PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. realizację prac m.in. na stacji Warszawa Zachodnia, które mają poprawić komfort, dostępność i bezpieczeństwo podróży koleją.

W porównaniu z zeszłorocznymi wakacjami podróżni zyskają dodatkowy dostęp do kolei z nowych przystanków. Komfort podróżowania - szczególnie dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, w większości województw zwiększą bardziej dostępne, wyposażone w pochylnie lub windy perony. Z kolei dzięki modernizacjom linii, przewoźnicy mogą zapewnić krótsze i częstsze połączenia m.in. na trasie Warszawa – Lublin, Kraków – Katowice, Kraków – Wrocław, Katowice – Wrocław.

- Dzięki inwestycjom na sieci kolejowej rola kolei będzie rosnąć zarówno w podróżach codziennych jak i okazjonalnych – wakacyjnych. Sprzyjają temu nowe przystanki oraz przebudowane perony, które zwiększają dostępność do kolei dla wszystkich pasażerów. Wykorzystujemy środki unijne i budżetowe, aby zapewnić coraz bardziej atrakcyjne podróże na trasach dalekobieżnych oraz w regionach - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.  

Na podlaskiej trasie do Hajnówki, do pociągów regionalnych dołączą składy dalekobieżne. Pojawią się codzienne bezpośrednie połączenia z Warszawy i Gdyni. Na południu Polski pociągi dalekobieżne dojadą w Bieszczady, do stacji Uherce. Natomiast Zakopanego od 26 czerwca wracają bezpośrednie połączenia kolejowe m.in. z Krakowa, Warszawy, Gdyni. Na Mazowszu od 28 czerwca zaplanowano bezpośrednie połączenia miedzy Radomiem a Warszawą. Na Pomorzu, po rewitalizacji linii, planowany jest powrót połączeń na trasie Malbork – Kwidzyn. Dla sezonowych wyjazdów na wypoczynek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniły dobre utrzymanie linii. m.in. na trasie Chełm – Włodawa, Kielce – Busko-Zdrój, Białystok – Waliły.

Od 13 czerwca podróżni wsiądą do pociągów na 10 nowych przystankach. W aglomeracji krakowskiej na trasie z Krakowa do Skawiny przygotowano Kraków Opatkowice i Skawinę Jagielnię. Zaś mieszkańcy aglomeracji łódzkiej zyskują nowe przystanki: Łódź Retkinia i Łódź Warszawska. Dostęp do kolei w Olsztynie zwiększą: Olsztyn Likusy, Olsztyn Redykajny, Olsztyn Jezioro Ukiel.

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 13 czerwca do 28 sierpnia. PLK wraz z przewoźnikami przygotowały ofertę sezonowych podróży, uwzględniając potrzeby podróżnych, możliwości modernizowanej sieci kolejowej. Zmiana rozkładu pozwala wprowadzić letnie połączenia oraz skoordynować ruch pociągów i modernizacje linii kolejowych.

W porównaniu z wakacjami 2020 r., dzięki modernizacji, zwiększyły się możliwości linii kolejowych i skróciły się czasy przejazdu na popularnych trasach. Najszybszy pociąg dalekobieżny na trasie Wrocław – Poznań pojedzie w czasie 1 h 40 min, przed rokiem to 2 h 18 min. Podróż na trasie Warszawa – Lublin, w porównaniu z rokiem poprzednim skróci się o 23 min. Najszybszy skład ze stolicy na Lubelszczyznę dojedzie w 2 h 9 min (rok temu 2 h 32 min). Szybciej jedzie się też z Krakowa do Katowic. Najszybszy pociąg połączy miasta w 53 min (w ubiegłe wakacje – 1 h 37 min). Trasę Kraków – Wrocław będzie można pokonać w czasie 2 h 53 min, gdzie rok wcześniej czas przejazdu wynosił 3 h 24 min. Na trasie Wrocław – Katowice czas przejazdu najszybszego składu skróci się do 1 h 50 min (z 2 h 13 min).

Rozkład jazdy pociągów uwzględnia modernizacje linii, stacji, przystanków w całym kraju. Prace realizowane są m.in. na liniach: Poznań – Szczecin, Warszawa – Białystok, Lublin – Łuków, Warszawa – Radom. Roboty obejmują obiekty w aglomeracji warszawskiej, łódzkiej, krakowskiej i wrocławskiej. Od 13 czerwca w woj. kujawsko-pomorskim rozpoczną się prace na trasie Toruń Wschodni – Chełmża, a za pociągi pojadą autobusy.

- Informacje dotyczące przyszłego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na portalpasazera.pl i na stronach przewoźników. Tydzień przed wprowadzeniem zmian w rozkładzie na stacjach i przystankach będą plakaty. Ponadto 13 i 14 czerwca br. na dworcach w największych miastach Polski, informatorzy mobilni pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży - informuje PKP PLK.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy