W ubiegłym roku przybyło ponad 950 stojaków na 120 stacjach i przystankach. Najwięcej miejsc na rowery zamontowano w 2020 r. w województwie mazowieckim – na 19 stacjach i przystankach 216 stojaków. Ponad 150 stojaków na 14 stacjach i przystankach przybyło w województwie małopolskim. Ponad 100 dodatkowo ustawiono na 13 stacjach i przystankach w województwie lubelskim.
Dzięki PLK rowerzyści mogą skorzystać z blisko 9 tys. stojaków rowerowych na ponad 1500 stacjach i przystankach. Stojaki montowane są jak najbliżej peronów w miejscach oświetlonych. Miejsca stojaków są wybierane m.in. na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. Sugestie, gdzie powinny być stojaki rowerowe można zgłaszać na Facebooku PKP.
Ponad 4600 stojaków przygotowała też spółka PKP S.A. przy ponad 300 dworcach. Np. przy dworcu Wrocław Główny rowerzyści mogą korzystać z 200 miejsc dla jednośladów. Rower zostawimy też m.in. w Brzegu, Lublińcu, Czeremsze, czy w otwartych w tym roku zmodernizowanych dworcach w Pszczółkach, Boguszowie-Gorcach, Imbramowicach. Niektóre miejsca postojowe dla rowerów są wyposażone w słupek serwisowy z podstawowymi narzędziami.
- Stojaki rowerowe przy stacjach i przystankach oraz dworcach kolejowych to doskonała możliwość połączenia podróży koleją i jazdy na rowerze. Pociąg i rower to dwa uzupełniające się, przyjazne środowisku środki transportu. Montując stojaki, kolejarze ułatwiają rowerzystom nie tylko dostęp do oferty kolei, ale także promują ekologię i zdrowy styl życia. Coraz łatwiej jest przewozić rowery pociągiem. O zasadach podróży z jednośladami informują przewoźnicy na swoich stronach - informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Po 10 stojaków stanęło na Lubelszczyźnie m.in. na stacji Nałęczów i przystankach Śródborów, Skoki-Borowa, Puławy Miasto i Pożóg. Nowe miejsca są w Niedrzwicy, Klementowicach i Łopatkach. Rowerzyści mogą korzystać z około 600 stojaków na ponad 80 stacjach i przystankach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.