Lech Sprawka - wojewoda lubelski odniósł się do sytuacji epidemicznej na Lubelszczyźnie. Na początku przypomniał, że w poniedziałek (25 października) odnotowano 2090 nowych zakażeń w całym kraju, z czego 511 w Lubelskiem. W układzie powiatowym, najwyższy wskaźnik zakażeń, na 100 tys. mieszkańców jest w Mieście Lublin - 48,6 i towarzyszy temu 165 zakażeń. Na drugim miejscu jest powiat świdnicki - 37,5, a na trzecim powiat puławski 36. Najniższe wskaźniki mają powiat zamojski - 2,8, Miasto Zamość - 4,7, powiat hrubieszowski - 4,7.
- To jest drugi, kolejny dzień, kiedy odnotowujemy spadek dynamiki zakażeń liczonej w procentach, tydzień do tygodnia - mówił Lech Sprawka. - Gdyby okazało się, że ta tendecja utrzyma się w kolejnych dniach, oznacza to, że spada nam dynamika. To jest taka lekko pocieszająca informacja. Aczkolwiek nie oznacza to, że nie będzie przyrostu zakażeń. Będzie, ale mniej dynamiczny.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus w Lubelskiem: ponad 500 zakażeń
Wojewoda mówił też o sytuacji w szpitalach. Przypomniał, że w niedziele odnotwano wzrost liczby osób hospitalizowanych o 104. z kolei w poniedziałek ten przyrost wynosi 35 osób. W sumie hospitalizowane są 1063 osoby (stan na 25 października). Hospitalizowanych jest 30 dzieci. W szpitalu tymczasowym, który jest na Targach Lublin, zajętych było 87 łóżek, przy czym uchomionych jest 112 łóżek. Lącznie dla pacjentów z koronawirusem zabezpieczono 1188 łóżek.
W kilku placówkach zostaną zwiększone liczby łóżek. W Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie o 20 łóżek, w szpitalu w Białej Podlaskiej o 15, w Szpitalu im. Jana Bożego na oddziale dziecięcym o 6, w szpitalu w Radzyniu Podlaskim o 4, w szpitalu w Łęcznej o 19.
- W trzeciej fali maksymalna liczba osób hospitalizowanych to 1643. Zdaję sobie z tego sprawę, że pod koneic tygodnia do tej liczby możemy dojść. Dlatego, że w ubiegłym tygodniu mieliśmy dzienne przyrosty osób hospitalizowanych w granicach 50-60 - podał Sprawka.
Wojewoda odniósł się też do szczepień przeciwko COVID-19. Najwięcej osób w pełni zaszczepionych jest w Lublinie, powiecie puławskim, Chełmie i Zamościu. Najmniej jest np. w powiecie radzyńskim, łukowskim i lubartowskim.
- Wszyscy ci, którzy uważają, że przestrzeganie zasad i szczepienie są bez sensu, muszą sobie zdawać sprawe z tego, że tracą prawo do krytyki, dlaczego nie leczeni są w pełnym wymiarze pacjenci niezakażeni. Tego typu postawy powodują, że musimy kosztem łóżek niezakźnych rozwijać bazę łóżek dla zakażonych. Łóżek można postawić nawet 10 tys., natomiast problem jest ten, że nikt nie sklonuje lekarzy - zakaźników, pulmunologów - wyjaśniał Sprawka. - Jedynym sposobem jest zdrowy rozsądek i uświadomienie sobie, że to jest działanie przeciwko sobie. Te osoby, które tak bohatersko protestują przeciwko wszystkiemu za chwilę mogą mieć potrzebę hospitalizacji - nie tylko w zakresie COVID-19, ale w zakresie innej choroby.
Oprócz tego, wojewoda dodał, że na razie nie przewiduje się żadnych nowych obostrzeń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.