Reklama

Reklama

Koronawirus: Czwarta fala pandemii przybiera na sile. Doradca premiera ds. COVID-19: Wrócimy w tym momencie do stref żółtych i czerwonych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen - Kancelaria Premiera/YouTube

Koronawirus: Czwarta fala pandemii przybiera na sile. Doradca premiera ds. COVID-19: Wrócimy w tym momencie do stref żółtych i czerwonych - Zdjęcie główne

Prof. Andrzej Horban | foto Screen - Kancelaria Premiera/YouTube

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Doradca premiera ds. COVID-19 zamierza zarekomendować wprowadzenie podziału na strefy żółte i czerwone, w związku z czwartą falą pandemii koronawirusa. Pojawiła się też kwestia trzeciej dawki szczepionki. Z kolei wiceminister zdrowia poinformował, że obecnie najgorsza sytuacja epidemiczna jest w województwie lubelskim i podlaskim.

Reklama

W związku z czwartą falą koronawirusa, czyli rosnącymi liczbami dziennych zakażeń, Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia poinformował, gdzie jest najgorsza sytuacja.

- Najgorsza sytuacja epidemiczna panuje w województwie podlaskim i lubelskim, ale na razie nie ma planów, by wprowadzać tam dodatkowe restrykcje - mówił we wtorek (19 października) Waldemar Kraska.

Dzień później, czyli w środę pojawiła się kwestia podziału kraju na strefy jak w trakcie poprzednich fal. W ramach takich stref, w regionach, gdzie była gorsza sytuacja epidemiczna, obowiązywały bardzie rygorystyczne obostrzenia, niż w pozostałych częściach kraju.

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19 w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski był pytany czy z racji czwartej fali koronawirusa Ministerstwo Zdrowia wprowadzi kolejne obostrzenia? - Wrócimy w tym momencie do stref żółtych i czerwonych - powiedział prof. Andrej Horban.

Doradca premiera wyjaśnił jaka będzie rekomendacja. Strefy wejdą w życie na terenach, gdzie liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekracza określoną liczbę.  - To jest rzecz arbitralna. Takiego typu zalecenia powinny być już dawno wprowadzone w życie  - zaznaczył prof. Horban.

Dodał również, że w czwartek (21 października) w Ministerstwie Zdrowia zbiera się sztab kryzysowy i wtedy przedstawii rekomendację ministrowi zdrowia pod rozwagę.

Poruszono też temat trzeciej dawki szczepionki. Niedawno pojawiła się informacja, że przyjęcie trzeciej - tzw. przypominającej dawki będzie umożliwione wszystkim dorosłym. Chodzi o osoby, które ukończyły 18 lat, a szczepionka ma być im podana nie wcześniej niż 6 miesięcy od skończenia podstawowych szczepień, czyli np. drugiej dawki. Prof. Horban potwierdził, że rekomendacja w tej sprawie jest już gotowa. Z kolei resort zdrowia pracuje nad rozporządzeniem. Zapytany o to, kiedy decyzja zostanie ogłoszona, odpowiedział, że "Ona już jest właściwie podjęta, trwają prace nad programem komputerowym, to jest kwestia kilku dni".

Dodatkowo w życie weszły zmiany w aktualnie obowiązujących obostrzeniach. Zgodnie z nimi od 19 października osoba, która została zaszczepiona poza Polską szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej, może uzyskać unijny certyfikat covid albo zwolnienie z kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski. Rozporządzenie dotyczy też obowiązku zakrywania ust i nosa m.in. na uczelniach i w podmiotach prowadzących kształcenie doktorantów. Noszenie maseczki w takich miejscach jest obowiązkowe, chyba że rektor lub kierujący podmiotem prowadzącym kształcenie doktorantów, zdecyduje inaczej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy