W porządku obrad najbliższej (26 stycznia) sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego znalazł się punkt proponujący przyjęcie stanowiska Sejmiku w sprawie "bezprawnego aresztowania posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika".
CZYTAJ TAKŻE: Zatrzymany Mariusz Kamiński dziękuje za wsparcie. Na wznowionych obradach Sejmu pojawiła się jego żona
- W wyniku podejmowanych w ostatnim czasie przez rządzącą koalicję bezprawnych działań, nasza Ojczyzna znalazła się w sytuacji nie mającej precedensu od czasów wprowadzenia przez juntę generała Jaruzelskiego, Stanu Wojennego. Podważanie podstaw ustrojowych, w tym prerogatyw konstytucyjnych Głowy Państwa budzi stanowczy sprzeciw Sejmiku Województwa Lubelskiego. Wyrażamy zaniepokojenie faktem bezprawnego aresztowania posłów na Sejm, pana Mariusza Kamińskiego, posła Ziemi Lubelskiej, oraz pana Macieja Wąsika - czytamy w stanowisku, w którym nawiązano do tego, że Kamiński mandat poselski zdobył na Lubelszczyźnie.
Dalej można przeczytać, że poseł Mariusza Kamiński "jest człowiekiem wielkiej odwagi i uczciwości, co może potwierdzić każdy, kto prześledzi jego życiorys".
- Od czasów licealnych angażował się w walkę z komunistycznym reżimem i stał się ofiarą prześladowań. Stosowano wobec niego szereg represji – za działalność antykomunistyczną wyrzucono go ze szkoły, orzekano kary więzienia. Mimo to nigdy się nie poddał. Po upadku komunizmu zaangażował się w walkę z korupcją, tworząc i kierując instytucją powołaną wyłącznie w tym celu - Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Na ironię zakrawa fakt, że prokurator, który go oskarżał był zarejestrowanym tajnym współpracownikiem SB. Sędzia, który wydał pierwszy wyrok w wyniku skandalu medialnego stracił wiarygodność, a sędzia, który wydał ostatni wyrok jest członkiem skrajnie upolitycznionego stowarzyszenia Iustitia. To wszystko łamie prawa oskarżonego do bezstronnego rozstrzygnięcia jego sprawy, i byłoby wystarczającym powodem aby takie postępowanie kwestionować - napisano dalej.
Dodano również, że teraz można obserwować prowadzenie postępowania mimo posiadanych przez nich immunitetów. Wymienia się też tu ograniczanie czy negowanie konstytucyjnej prerogatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do stosowania prawa łaski., a także podważanie orzeczeń Sądu Najwyższego.
- W imię chęci zemsty koalicja rządząca systematycznie niszczy podstawy konstytucyjne ustroju Rzeczypospolitej i czyni to w sposób ostentacyjny nie liczący się z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym, pogłębiając podziały w społeczeństwie i tworząc chaos prawny w obliczu niebezpiecznej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Skutki tych działań są potencjalnie ogromnym zagrożeniem dla stabilności państwa polskiego i na obecnym etapie są trudne do przewidzenia. Nie można też zapomnieć sposobu, w jakim doszło do aresztowania posłów na Sejm. Najpierw odebrano im immunitet, a następnie aresztowano w Pałacu Prezydenckim uniemożliwiając Prezydentowi podjęcie interwencji - czytamy w stanowisku.
Zgodnie ze stanowiskiem w Polsce ok 50 tys. skazanych czeka w kolejce na odbycie wyroku, bo w więzieniach brakuje miejsc.
CZYTAJ TAKŻE: Policja zatrzymała Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Podsumowanie ostatnich wydarzeń w sprawie
- Jednak dla dwóch więźniów politycznych miejsca znalazły się natychmiast, co świadczy o tym, że nie chodziło tu wcale o równość wobec prawa. Tym stanowiskiem Sejmik Województwa Lubelskiego wyraża stanowczy sprzeciw wobec podejmowanych przez rządzącą koalicję działań w sprawie aresztowanych i uwięzionych posłów na Sejm oraz ich współpracowników. Potępia te działania ze względu na ich bezprawność jak i skandaliczną formę ich przeprowadzenia. Stanowczo podkreśla, że represje zastosowane wobec aresztowanych posłów na Sejm mają charakter polityczny - napisano.
W ten sposób samorząd Województwa Lubelskiego pragnie wyrazić wsparcie dla więźniów politycznych, posłów Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.