Reklama

Reklama

Przebadają czy w lubelskich ściekach jest wirus SARS-CoV-2. Podpisano umowę o współpracy [WIDEO]

Opublikowano: pon, 26 kwi 2021 18:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W Lublinie będzie prowadzona analiza i monitoring ścieków pod kątem obecności w nich wirusa SARS-CoV-2. Prace będą prowadzić wspólnie: UMCS, Gmina Lublin, MPWiK i spółka Nexbio.

Reklama

Metoda dbania o bezpieczeństwo mieszkańców

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Gmina Lublin, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie oraz spółka Nexbio podpisały umowę o współpracy badawczo-rozwojowej. W ramach umowy mają być prowadzone wspólne prace badawczo-wdrożeniowe dotyczące wykrywania zagrożeń dla człowieka i środowiska, w tym w szczególności analiza i monitoring biologiczno-chemiczny lubelskich ścieków, pod kątem obecności w nich wirusa SARS-CoV-2. Spotkanie w tej sprawie odbyło się w poniedziałek (26 kwietnia) w Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS przy ul. Głębokiej.

- Cieszę się z ponownego spotkania na konferencji dotyczącej umowy o współpracy badawczo-rozwojowej i aspektów zdrowotnych związanych z pandemią koronawirusa. Synergiczna kooperacja wynika z podjęcia możliwości monitorowania ścieków komunalnych w kontekście obecności w nich m.in. wirusa SARS-CoV-2. Umowa ma również znacznie szerszy wymiar współpracy – dotyczyć będzie bowiem prac wdrożeniowo-badawczych oraz działań dydaktycznych i edukacyjnych - mówił prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

- Mieliśmy już okazję ocenić tę metodę dbania o bezpieczeństwo naszych mieszkańców i wydaje się, że takie rozwiązania warto upowszechniać. Warto również wspomnieć, że najprawdopodobniej od jesieni Komisja Europejska będzie wymagała od poszczególnych państw uruchamiana tego typu badań. W Lublinie będziemy pierwszymi, którzy w takim stopniu jesteśmy zaawansowani w tym temacie - zaznaczał Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin - Jesteśmy w gotowości bojowej, by wykorzystać ten potencjał miasta.

Prezydent zaznaczał też, że jest pewny, że współpraca nawiązana pomiędzy Miastem Lublin, UMCS, MPWiK oraz Nexbio stworzy możliwość synergicznego wykorzystania potencjału wszystkich partnerów.

- Myśląc o intensywnym i innowacyjnym rozwoju musimy pamiętać o tym, jak ważna jest właśnie współpraca na linii samorząd – nauka – biznes. Jako Lublin udowadniamy, że z jednej strony możemy być inicjatorem takich projektów, a z drugiej odbiorcą rezultatów badań naukowych prowadzonych na lubelskich uczelniach. UMCS wraz z Miastem Lublin są ważnymi łącznikami pomiędzy nauką a biznesem. Współpracując ze sobą korzystamy z posiadanych przez wszystkie strony zasobów kadrowych, jednocześnie stymulując popyt na określone kwalifikacje i umiejętności wśród absolwentów oraz budując zaangażowanie pracodawców w procesy kształcenia na lubelskich uczelniach - podkreślił Żuk.

Połączenie spółki, wiedzy akademickiej i prywatnego biznesu

Prezes MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie mówił z kolei o tym, jak powstał pomysł na realizację projektu, którego dotyczy podpisana umowa, a także o konieczności rozwijania współpracy z różnymi podmiotami. Wyjaśniał, że pomysł na badania ścieków pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 zrodził się po analizie badań, które prowadzone były w tym zakresie na świecie.

- Przestrzeni do współpracy w MPWiK w najbliższym czasie będzie bardzo dużo. To np. przestrzeń w obszarze badań wody i ścieków. Ścieków szczególnie, bo przepisy europejskie będą nakładały na nas coraz ostrzejsze wymagania, jeżeli chodzi o zakres badawczy. Już dzisiaj mówi się o mikroplastiku czy pestycydach. Może w przyszłości będzie to ubrane w jakąś strukturę prawną. Pojawia się też przestrzeń w zakresie informatyzacji, ponieważ narzędzie, które będziemy posiadali w spółce, są dosyć nowoczesne i myślę, że w skali Polski, będzie to zauważalne - dodawał Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK w Lublinie - Mimo że posiadamy wykwalifikowaną kadrę, to jednak połączenie wszystkiego z wiedzą akademicką i prywatnym biznesem, daje większe możliwości.

-  Ten pierwszy krok, który zrobiliśmy na przełomie roku dzisiaj może przekształcić się w badania i projekty naukowo-badawcze, których rezultaty posłużą nam wszystkim – całemu społeczeństwu. Jesteśmy w stanie zrobić coś jako jedyni i pierwsi w Europie. Z entuzjazmem przyjmujemy zaproszenie do tego projektu. Dzisiaj wyzwaniem stojącym przed nami wszystkimi jest dobre wykorzystanie potencjału akademickości Lublina również jako elementu rozwoju gospodarczego naszego regionu. Ta synergia uczelni, potencjału badawczego i innowacji, które rodzą się w murach uczelni z samorządem oraz prywatnym biznesem, powinna stanowić wartość - stwierdził Maciej Maniecki, prezes spółki Nexbio.

Określenie zagrożeń

Podkreślano też wagę całego projektu, bo monitorowanie ścieków jest nieuniknione w skali kraju.

- Podejmujemy te zadania po raz pierwszy w Polsce. Takie badania prowadzone są już w niektórych krajach europejskich, np. w Skandynawii czy Belgii, gdzie dość wcześnie udało się odkryć ogniska chorób wirusowych. Dzięki tej współpracy będziemy mogli określać zagrożenia związane z wirusem SARS CoV-2 na terenie miasta ze wskazaniem na konkretne dzielnice i ulice. Planujemy poszerzyć nasze badania i przygotować się na przyszłe zagrożenia. Jesteśmy świadomi, ze nowe zagrożenia wirusologiczne niebawem nas dotkną. Planujemy także badania nad innymi czynnikami, które pozwolą na monitorowanie zdrowia naszego miasta, a później regionu - mówiła Agnieszka Szuster-Ciesielska, zastępca dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych.

Możliwości dla inżynierów

- Współpraca w ramach tzw. potrójnej helisy tzn. administracji, nauk i biznesu bardzo dobrze układa się w Lublinie. Mamy efekty zarówno w ramach rozwoju tzw. Lubelskiej Wyżyny IT, jak również stale pojawiają się nowe inicjatywy. Projekt, o którym informujemy dzisiaj ma olbrzymie możliwości aplikowania o kolejne granty oraz pozyskiwania środków finansowych, które właśnie w naszym regionie będą wykorzystane. Dostrzegam w nim także olbrzymie możliwości dla inżynierów mających doświadczenie w prowadzeniu zaawansowanych prac laboratoryjnych - dodawał dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką. 

Zaznaczano też, że prowadzenie tego rodzaju prac badawczych przez lubelskich naukowców w kooperacji z Gminą Lublin, MPWiK-iem i spółką Nexbio jest dobrą perspektywą, bo nie można wykluczyć przyszłych zagrożeń. W perspektywie bliskiej przyszłości, oprócz kwestii związanych z obecnością wirusa SARS-CoV-2 w lubelskich ściekach, zdaniem podpisujących umowę, niezwykle interesujący wydaje się również temat monitoringu mikrobiologicznego ścieków i metabolitów leków i narkotyków wśród mieszkańców Lublina oraz korelacji wzrostu zakażeń chorobą COVID-19 ze zmianą temperatury czy otoczenia.  

Konferencja prasowa w sprawie umowy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy