reklama
reklama

Przebadają czy w lubelskich ściekach jest wirus SARS-CoV-2. Podpisano umowę o współpracy [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przebadają czy w lubelskich ściekach jest wirus SARS-CoV-2. Podpisano umowę o współpracy [WIDEO] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW Lublinie będzie prowadzona analiza i monitoring ścieków pod kątem obecności w nich wirusa SARS-CoV-2. Prace będą prowadzić wspólnie: UMCS, Gmina Lublin, MPWiK i spółka Nexbio.
reklama

Metoda dbania o bezpieczeństwo mieszkańców

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Gmina Lublin, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie oraz spółka Nexbio podpisały umowę o współpracy badawczo-rozwojowej. W ramach umowy mają być prowadzone wspólne prace badawczo-wdrożeniowe dotyczące wykrywania zagrożeń dla człowieka i środowiska, w tym w szczególności analiza i monitoring biologiczno-chemiczny lubelskich ścieków, pod kątem obecności w nich wirusa SARS-CoV-2. Spotkanie w tej sprawie odbyło się w poniedziałek (26 kwietnia) w Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS przy ul. Głębokiej.

reklama

- Cieszę się z ponownego spotkania na konferencji dotyczącej umowy o współpracy badawczo-rozwojowej i aspektów zdrowotnych związanych z pandemią koronawirusa. Synergiczna kooperacja wynika z podjęcia możliwości monitorowania ścieków komunalnych w kontekście obecności w nich m.in. wirusa SARS-CoV-2. Umowa ma również znacznie szerszy wymiar współpracy – dotyczyć będzie bowiem prac wdrożeniowo-badawczych oraz działań dydaktycznych i edukacyjnych - mówił prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

- Mieliśmy już okazję ocenić tę metodę dbania o bezpieczeństwo naszych mieszkańców i wydaje się, że takie rozwiązania warto upowszechniać. Warto również wspomnieć, że najprawdopodobniej od jesieni Komisja Europejska będzie wymagała od poszczególnych państw uruchamiana tego typu badań. W Lublinie będziemy pierwszymi, którzy w takim stopniu jesteśmy zaawansowani w tym temacie - zaznaczał Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin - Jesteśmy w gotowości bojowej, by wykorzystać ten potencjał miasta.

reklama

Prezydent zaznaczał też, że jest pewny, że współpraca nawiązana pomiędzy Miastem Lublin, UMCS, MPWiK oraz Nexbio stworzy możliwość synergicznego wykorzystania potencjału wszystkich partnerów.

- Myśląc o intensywnym i innowacyjnym rozwoju musimy pamiętać o tym, jak ważna jest właśnie współpraca na linii samorząd – nauka – biznes. Jako Lublin udowadniamy, że z jednej strony możemy być inicjatorem takich projektów, a z drugiej odbiorcą rezultatów badań naukowych prowadzonych na lubelskich uczelniach. UMCS wraz z Miastem Lublin są ważnymi łącznikami pomiędzy nauką a biznesem. Współpracując ze sobą korzystamy z posiadanych przez wszystkie strony zasobów kadrowych, jednocześnie stymulując popyt na określone kwalifikacje i umiejętności wśród absolwentów oraz budując zaangażowanie pracodawców w procesy kształcenia na lubelskich uczelniach - podkreślił Żuk.

reklama

Połączenie spółki, wiedzy akademickiej i prywatnego biznesu

Prezes MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie mówił z kolei o tym, jak powstał pomysł na realizację projektu, którego dotyczy podpisana umowa, a także o konieczności rozwijania współpracy z różnymi podmiotami. Wyjaśniał, że pomysł na badania ścieków pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 zrodził się po analizie badań, które prowadzone były w tym zakresie na świecie.

- Przestrzeni do współpracy w MPWiK w najbliższym czasie będzie bardzo dużo. To np. przestrzeń w obszarze badań wody i ścieków. Ścieków szczególnie, bo przepisy europejskie będą nakładały na nas coraz ostrzejsze wymagania, jeżeli chodzi o zakres badawczy. Już dzisiaj mówi się o mikroplastiku czy pestycydach. Może w przyszłości będzie to ubrane w jakąś strukturę prawną. Pojawia się też przestrzeń w zakresie informatyzacji, ponieważ narzędzie, które będziemy posiadali w spółce, są dosyć nowoczesne i myślę, że w skali Polski, będzie to zauważalne - dodawał Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK w Lublinie - Mimo że posiadamy wykwalifikowaną kadrę, to jednak połączenie wszystkiego z wiedzą akademicką i prywatnym biznesem, daje większe możliwości.

reklama

-  Ten pierwszy krok, który zrobiliśmy na przełomie roku dzisiaj może przekształcić się w badania i projekty naukowo-badawcze, których rezultaty posłużą nam wszystkim – całemu społeczeństwu. Jesteśmy w stanie zrobić coś jako jedyni i pierwsi w Europie. Z entuzjazmem przyjmujemy zaproszenie do tego projektu. Dzisiaj wyzwaniem stojącym przed nami wszystkimi jest dobre wykorzystanie potencjału akademickości Lublina również jako elementu rozwoju gospodarczego naszego regionu. Ta synergia uczelni, potencjału badawczego i innowacji, które rodzą się w murach uczelni z samorządem oraz prywatnym biznesem, powinna stanowić wartość - stwierdził Maciej Maniecki, prezes spółki Nexbio.

Określenie zagrożeń

Podkreślano też wagę całego projektu, bo monitorowanie ścieków jest nieuniknione w skali kraju.

- Podejmujemy te zadania po raz pierwszy w Polsce. Takie badania prowadzone są już w niektórych krajach europejskich, np. w Skandynawii czy Belgii, gdzie dość wcześnie udało się odkryć ogniska chorób wirusowych. Dzięki tej współpracy będziemy mogli określać zagrożenia związane z wirusem SARS CoV-2 na terenie miasta ze wskazaniem na konkretne dzielnice i ulice. Planujemy poszerzyć nasze badania i przygotować się na przyszłe zagrożenia. Jesteśmy świadomi, ze nowe zagrożenia wirusologiczne niebawem nas dotkną. Planujemy także badania nad innymi czynnikami, które pozwolą na monitorowanie zdrowia naszego miasta, a później regionu - mówiła Agnieszka Szuster-Ciesielska, zastępca dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych.

Możliwości dla inżynierów

- Współpraca w ramach tzw. potrójnej helisy tzn. administracji, nauk i biznesu bardzo dobrze układa się w Lublinie. Mamy efekty zarówno w ramach rozwoju tzw. Lubelskiej Wyżyny IT, jak również stale pojawiają się nowe inicjatywy. Projekt, o którym informujemy dzisiaj ma olbrzymie możliwości aplikowania o kolejne granty oraz pozyskiwania środków finansowych, które właśnie w naszym regionie będą wykorzystane. Dostrzegam w nim także olbrzymie możliwości dla inżynierów mających doświadczenie w prowadzeniu zaawansowanych prac laboratoryjnych - dodawał dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką. 

Zaznaczano też, że prowadzenie tego rodzaju prac badawczych przez lubelskich naukowców w kooperacji z Gminą Lublin, MPWiK-iem i spółką Nexbio jest dobrą perspektywą, bo nie można wykluczyć przyszłych zagrożeń. W perspektywie bliskiej przyszłości, oprócz kwestii związanych z obecnością wirusa SARS-CoV-2 w lubelskich ściekach, zdaniem podpisujących umowę, niezwykle interesujący wydaje się również temat monitoringu mikrobiologicznego ścieków i metabolitów leków i narkotyków wśród mieszkańców Lublina oraz korelacji wzrostu zakażeń chorobą COVID-19 ze zmianą temperatury czy otoczenia.  

Konferencja prasowa w sprawie umowy

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama