Reklama

Reklama

UMCS w Lublinie wspiera akcję oddawania osocza dla zakażonych [WIDEO]

Opublikowano: ndz, 25 kwi 2021 17:55
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UMCS w Lublinie wspiera akcję oddawania osocza dla zakażonych [WIDEO] - Zdjęcie główne

UMCS w Lublinie wspiera akcję oddawania osocza dla zakażonych | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ponownie włącza się w akcję oddawania osocza od ozdrowieńców, czyli osób, które przeszły koronawirusa. Uczelnia przygotowała materiał wideo, z którego można dowiedzieć się m.in. jakie wymagania należy spełnić, żeby oddać osocze.

Reklama

18 kwietnia 2020 roku po raz pierwszy w Polsce zostało pobrane od ozdrowieńca osocze w trakcie epidemii SARS-CoV-2. Z kolei trzy dni później w Klinice Chorób Zakaźnych w Lublinie została przetoczona pierwsza jednostka osocza. 
 
- W Polsce przetoczono około 75 tysięcy jednostek osocza ozdrowieńczego - opowiada lek. med. Małgorzata Orzeł, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. - W ostatnim czasie w związku z nasileniem się epidemii zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńcze znacznie wzrosło, stąd nasz apel. Zgłaszajcie się Państwo do Centrum Krwiodawstwa, oddawajcie krew, oddawajcie osocze jako ozdrowieńcy - tłumaczy. 
 
 
Akcja jest skierowana do wszystkich członków społeczności akademickiej, ich bliskich oraz znajomych, którzy przeszli przez chorobę COVID-19 i zostali uznani za osoby zdrowe oraz do mieszkańców Lublina i województwa.
 
Osocze ozdrowieńców ma przeciwciała, które zdaniem naukowców są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem wspomagania leczenia chorych na COVID-19. Jak wynika z badań, podanie osocza rekonwalescentów osobom chorym - może zmniejszyć śmiertelność u krytycznie chorych pacjentów. Prawie wszyscy pacjenci po terapii osoczem ozdrowieńców wykazują wzrost przeciwciał neutralizujących i zanik koronawirusa SARS-CoV-2.
 
Uczelnia zachęca do obejrzenia materiału wideo, w którym dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zaprasza do oddawania osocza i tłumaczy jakie wymagania należy spełnić.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy