reklama
reklama

Politechnika Lubelska świętuje 68. rocznicę utworzenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Politechnika Lubelska świętuje 68. rocznicę utworzenia - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPolitechnika Lubelska w tym tygodniu będzie obchodzić 68. rocznicę utworzenia. W ramach obchodów jubileuszu będą przyznane tytuły doktor honoris causa i Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej. Zaplanowano też promocję doktorów habilitowanych i doktorów.
reklama

Politechnika Lubelska powstała 13 maja 1953 roku jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska. Uczelnia kształci blisko 7,7 tys. studentów (5,5 tys. na studiach stacjonarnych) na 22 kierunkach na 6 wydziałach. Jej mury opuściło dotychczas ponad 62 tys. absolwentów. Uczelnia zatrudnia 1100 pracowników, w tym połowa to nauczyciele akademiccy.

W tym tygodniu Politechnika świętować będzie 68. rocznicę utworzenia uczelni. Z tej okazji zostaną przyznane dwa nowe tytuły "doktor honoris causa". To wyróżnienie otrzymają: profesor Józef Gawlik z Politechniki Krakowskiej oraz prof. Jerzy Merkisz z Politechniki Poznańskiej.

reklama

- Przyznanie prof. Józefowi Gawlikowi i prof. Jerzemu Merkiszowi tytułu doktora honoris causa to efekt ich długoletniej współpracy z Politechniką Lubelską. Obaj naukowcy brali udział we wspólnych projektach naukowych, byli promotorami wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, opiniowali dorobek naukowy pracowników ubiegających się o tytuł naukowy profesora. Cieszymy się, że dołączają do naszej akademickiej wspólnoty osoby o bogatym dorobku naukowym i dydaktycznym, ale przede wszystkim osoby życzliwe, wspierające w rozwoju młode kadry, oddane nauce, zaangażowane społecznie - mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

reklama

Profesor Józef Gawlik pracuje na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. W latach 2005-2008 był rektorem Politechniki Krakowskiej. Należy do grona specjalistów w zakresie obróbki ubytkowej. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Akademii Inżynierskiej w Polsce. Współautor lub autor: 11 opracowań monograficznych, ponad 250 publikacji, 13 patentów, kierownik 14 prac wdrożeniowych i 5 projektów celowych. Jest doktorem honoris causa Politechniki Koszalińskiej, Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego na Ukrainie oraz profesorem honorowym Uniwersytetu w Miskolcu.

Z kolei profesor Jerzy Merkisz jest kierownikiem Zakładu Silników Spalinowych Politechniki Poznańskiej. Jego działalność naukowa dotyczy zmniejszania negatywnego wpływu transportu na środowisko. Opracował koncepcję oraz metodykę badań emisji związków szkodliwych spalin w rzeczywistych warunkach eksploatacji środków transportu, w których zastosowano silniki spalinowe. Jest autorem i współautorem: 45 monografii i podręczników akademickich, 13 patentów oraz ponad 690 artykułów, 440 referatów i 390 prac badawczych dla przemysłu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego Motoryzacji, Polskiego Instytutu Spalania, Polskiego Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych, Polskiego Naukowo-Technicznego Towarzystwa Eksploatacyjnego. Doktor honoris causa Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, honorowy profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

reklama

W ramach jubileuszu uczelni odbędzie się też uroczystość nadania tytułu Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej. Otrzymają go dwaj naukowcy. Pierwszym jest prof. Leonard Runkiewicz – profesor w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie. Specjalista w zakresie: zasad oceny jakości, nośności i niezawodności konstrukcji inżynierskich, analiz i doskonalenia projektowania oraz zagadnień bezpieczeństwa, diagnostyki i badań konstrukcji budowlanych, w tym szczególnie badań nieniszczących. Drugim naukowcem, który otrzyma tytuł jest prof. Waldemar Wójcik – profesor w Katedrze Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Lubelskiej. Jego praca naukowa dotyczy: diagnostyki i sterowania procesów spalania i technologicznych, diagnostyki biomedycznej, systemów ekspertowych, cyfrowej analizy i przetwarzania sygnałów, techniki światłowodowej, czujników elektronicznych i optoelektronicznych, ochrony informacji.

reklama

Tradycyjną częścią święta uczelni będzie promocja doktorów habilitowanych i doktorów. Dyplom odbierze 12 doktorów habilitowanych, a 14 doktorów złoży ślubowanie i otrzyma dyplomy.

Uroczystości odbędą się 13 i 14 maja w formie hybrydowej i będą transmitowane na stronie internetowej uczelni www.pollub.pl i w mediach społecznościowych. Na sali zgromadzeni będą tylko nieliczni goście oraz przedstawiciele pracowników i studentów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama