W ciągu trzech lat Politechnika Lubelska wyda blisko 43 mln zł na stworzenie Centrum badawczego prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii. Ponad 36 mln zł to dofinansowanie, a resztę pokryje uczelnia z własnych źródeł.
- Rok temu projekt pn. "Centrum badawcze prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii (CeBMaT)” został umieszczony na tzw. Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej, obok 70 innych jednostek, które znacząco wpływają na wzrost doskonałości badań naukowych. Z Lublina tylko nasza uczelnia znalazła się na tej liście. Niestety ówczesne zasady nie przewidywały dofinansowania projektu. Musieliśmy starać się o nie w innych konkursach. I udało się - mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
Polska Mapa Infrastruktury Badawczej powstała z inicjatywy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Skupia ona infrastruktury o najwyższym potencjale doskonałości naukowej, łączące potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki i kraju.
- Nasze centrum będzie jedyną jednostką naukową w regionie, która prowadzić będzie badania z zakresu energetyki, inżynierii środowiska, inżynierii materiałowej oraz inżynierii systemów opto- i mechatronicznych niezbędnych do sterowania procesami technologicznymi - podkreśla prof. Wojciech Franus, prorektor ds. nauki Politechniki Lubelskiej.
Żeby realizować badania, uczelnia kupi 13 stanowisk badawczych, np. nanotomograf rentgenowski, transmisyjny mikroskop elektronowy, skaningowy mikroskop elektronowy, chromatograf cieczowy sprzężony ze spektrometrem mas czy symulator procesów termomechanicznych
- Sprzęt będziemy wykorzystywać do otrzymywania materiałów o ściśle określonych parametrach struktury i właściwościach, takich jak: implanty, kompozyty, laminaty czy sorbenty. Zajmiemy się także poznaniem istoty zjawisk związanych z m.in.: pozyskiwaniem energii, otrzymywaniem materiałów funkcjonalnych, recyklingiem surowców odpadowych oraz analizą ich przebiegu za pomocą zaawansowanych systemów komputerowych i algorytmów wykorzystujących głębokie uczenie - informuje prof. Wojciech Franus.
Urządzenia znajdą się na wyposażeniu m.in. laboratoriów Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej. Sprzęt będzie wykorzystywany przez pracowników uczelni i podmioty zewnętrzne, w tym przedsiębiorstwa zainteresowane wykonaniem specjalistycznych badań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.