reklama
reklama

Politechnika Lubelska stawia na zieloną energię. Uczelnia będzie produkowała prąd

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska stawia na zieloną energię. Uczelnia będzie produkowała prąd - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska stawia na zieloną energię. | foto Politechnika Lubelska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Politechnika Lubelska będzie produkowała prąd dzięki panelom fotowoltaicznym. Pojawiają się one na dachach, a w przyszłości będą na elewacjach uczelnianych budynków i terenach zielonych.
reklama

- Korzystanie przez uczelnie z alternatywnych źródeł energii to teraz konieczność. Chcemy, aby nasz kampus był przykładem dla innych w zakresie odnawialnych źródeł energii - podkreśla rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater.

Uczelnia kończy pierwszy etap inwestycji montażu modułów fotowoltaicznych na swoich dachach. Jak zaznacza rektor, działanie to jest związane z trendem, który dotyczy zmniejszenia zużycia energii.

- Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej nałożyła m.in. na uczelnie obowiązek podjęcia działań, których celem jest ograniczenie o 10 proc. zużycia energii elektrycznej. Biorąc jeszcze pod uwagę wysokie koszty zużycia energii, postanowiliśmy zwiększyć liczbę instalacji fotowoltaicznych na naszym kampusie. Przeprowadziliśmy kompleksową analizę, uwzględniającą nasłonecznienie obiektów, a także nasze zużycie energii w poszczególnych dniach, i wytypowaliśmy miejsca, w których można byłoby zainstalować panele - mówi prof. Pater.

Moduły o mocy do 50 kWp każdy zainstalowane zostały na 3 obiektach: stołówce, rektoracie oraz Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii tzw. „Rudym”.

- Wszystkie te budynki mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię w okolicach 400-500 MWh/rocznie, więc energia wyprodukowana z takich instalacji praktycznie będzie w całości skonsumowana. Szacujemy, że oszczędności będą na poziomie 15-20% rocznie - zapowiada dr Krystian Cieślak z Wydziału Inżynierii Środowiska.

To kolejna proekologiczna inwestycja uczelni. W tym roku obok „Rudego” stanął magazyn energii. - Energię magazynujemy na bieżące potrzeby budynku. W tej chwili pracujemy w trybie „przerzucania” energii między nocą a dniem, to znaczy pracujemy na taryfie nocnej, ładując magazyn, a w ciągu dnia rozładowujemy go. Mając magazyn i instalację fotowoltaiczną jesteśmy w stanie niemalże wyzerować budynek, co oznacza, że nie pobiera on energii z sieci - podkreśla mgr inż. Karol Fatyga z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Uczelnia planuje równocześnie kolejne inwestycje w zwieloną energię.

- Planujemy zamontować instalacje fotowoltaiczne na ścianach budynków oraz na terenach zielonych. Wymagać to będzie dodatkowych działań. Musimy bowiem odnowić elewacje naszych obiektów, a także w kilku przypadkach nawet zmienić ocieplenie. Myślimy również o  kolejnym magazynie energii, tym razem na 2,5 MW, który połączony byłby z elektrolizerem. Moglibyśmy wtedy produkować zielony wodór - informuje rektor. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama