Reklama

Reklama

Nawet 30 tys. ton mniej śmieci na wysypiskach. W Lublinie powstanie specjalna instalacja

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Zalewa archiwum

Nawet 30 tys. ton mniej śmieci na wysypiskach. W Lublinie powstanie specjalna instalacja - Zdjęcie główne

Plastikowe pojemniki na śmieci | foto Tomasz Zalewa archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina 15,7 mln zł - tyle wynosi dofinansowania, jakie NFOŚiGW przeznaczył na instalację przetwarzania odpadów komunalnych w Lublinie. Inwestycja przy ul. Metalurgicznej ma umożliwić ograniczanie masy odpadów składowanych na wysypiskach o 30 tys. ton rocznie.

Reklama

"Realizacja przedsięwzięcia objęła uruchomienie w istniejącej hali instalacji segregującej odpady zebrane selektywnie o wydajności rocznej 30 tys. ton. Obok przeprowadzenia robót budowlanych i instalacyjnych skonstruowano linię sortowniczą wyposażoną w niezbędne urządzenia technologiczne. Zamontowano również nowoczesny system wykrywania pożaru, dezodoryzacji powietrza, monitoringu oraz wagę najazdową. Placówka została wyposażona w dodatkowy sprzęt mobilny, w tym: ładowarkę, wózek widłowy elektryczny oraz kontenery" - poinformował w czwartek Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Łącznie na ten cel NFOŚiGW przeznaczy 15,7 mln zł.

W wyniku przetwarzania odpadów na linii, z ogólnego ich strumienia zostaną wysegregowane surowce możliwe do powtórnego wykorzystania. "Z pozostałych odpadów produkowane będzie paliwo alternatywne (pre-RDF) w ilości ok. 15,5 tys. ton rocznie, w całości przekazywane uprawnionym odbiorcom i w dalszej kolejności wykorzystywane przez nich w celach energetycznych" - przekazano.

Lublin. Ponad 15 mln zł na instalację przetwarzania odpadów komunalnych

W komunikacie wyjaśniono, że nowy zakład będzie ważnym centrum recyklingu w regionie. 

"Znacząca większość funkcjonujących tam instalacji do sortowania odpadów opakowaniowych to małe ośrodki o niskiej przepustowości, opierające się na technologii manualnego sortowania odpadów, które nie są w stanie zapewnić wystarczającej wydajności i poziomu odzysku surowców" - poinformowano.

NFOŚiGW przekazał, że inwestycja wniesie swój wkład w realizację celów postawionych przez krajową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która m.in. zaleca sukcesywne ograniczanie masy odpadów deponowanych na składowiskach i ich wtórne, surowcowe wykorzystanie.

Umowa o dofinansowanie została podpisana w kwietniu przez przedstawicieli NFOŚiGW oraz Ekopak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy