reklama
reklama

Maturzyści z Lublina po egzaminie z języka polskiego. "Spodziewałem się trudniejszych tematów"

Opublikowano:
Autor:

Maturzyści z Lublina po egzaminie z języka polskiego. "Spodziewałem się trudniejszych tematów" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPierwsze koty za płoty. Maturzyści z Lublina napisali swój pierwszy egzamin dojrzałości - z języka polskiego. - Spodziewałem się trudniejszych tematów. Bardzo się ucieszyłem, jak zobaczyłem "Pana Tadeusza" - powiedział Kacper z ZS Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie.
reklama

W 33 liceach ogólnokształcących i technikach prowadzonych przez lubelski ratusz do matury przystąpiło prawie 3,5 tys. uczniów. Wśród nich jest niecałe 2,5 tys. uczniów liceów ogólnokształcących oraz 1037 uczniów techników. W czwartek odbył się egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Matura 2023 w dwóch formułach. Czym się różnią?

Wśród tegorocznych maturzystów są absolwenci technikum oraz pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących. Ci pierwsi zdają maturę w starej formule (tzw. formuła 2015). Dla licealistów egzaminy są przeprowadzane zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego. Absolwenci liceów zdają egzamin w nowej formule (tzw. formuła 2023).

reklama

Różnicą w egzaminach jest również czas. Matura z języka polskiego w formule 2015 na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a w formule 2023 - 240 minut.

Tematy matur. Był "Pan Tadeusz" i "Przedwiośnie"

Maturzyści, którzy zdawali w tzw. formule 2015, musieli uporać się z jednym z dwóch tematów wypracowań.

Temat 1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów

Temat 2. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

reklama

Zapytaliśmy tegorocznych absolwentów technikum o ich pierwsze odczucia tuż po egzaminie.

- Szczerze nie spodziewałem się "Pana Tadeusza", ale na szczęście drugi temat mnie uratował. Wybrałem "Przedwiośnie" - powiedział Łukasz z Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie. Tegoroczny maturzysta dodał, że został mu tylko jeden egzamin, którego się obawia i nie jest to matematyka. - Obawiam się matury ustnej z języka polskiego - powiedział.

- Wybrałem "Pana Tadeusza". Odwołałem się do nie dość, że do całego utworu Adama Mickiewicza, to jeszcze do "Przedwiośnia" Stanisława Żeromskiego. Szczerze spodziewałem się trudniejszych tematów, ale liczyłem, że będzie właśnie "Pan Tadeusz", albo "Lalka". Bardzo się ucieszyłem, jak zobaczyłem "Pana Tadeusza" - stwierdził Kacper. Maturzysta dodał, że liczy nawet na 70 proc. z matury z języka polskiego. Z innych przedmiotów celuje jeszcze wyżej. - Liczę nawet na 90 proc. z matematyki i języka angielskiego. - powiedział Kacper.

reklama

Z kolei absolwenci liceów mieli do wyboru następujące tematy: 

Temat 1. Człowiek - istota pełna sprzeczności. 

W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej - utworu epickiego albo dramatycznego innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki wybranych kontekstów. 

Temat 2. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem? 

W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej - utworu epickiego albo dramatycznego innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki wybranych kontekstów. 

Oni również podchodzą pozytywnie do tematów, z jakimi musieli się uporać.

- Matura była bardzo prosta. Bez żadnego problemu. Zadania próbne były trudniejsze niż dzisiejszy egzamin - powiedział Kacper z XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie. Kacper podkreślił, że najbardziej właśnie matury z języka polskiego się obawiał - Na szczęście ona jest już za mną - dodał.

Podobnego zdania jest Kacper z tego samego liceum - Nic mnie nie zaskoczyło. Lektury przypadły mi do gustu. Teraz tak naprawdę, aby resztę napisać i z głowy - dodał Kacper.

Matura 2023. Zasady

W piątek maturzyści napiszą egzamin z języka obcego, a w poniedziałek  uczniowie zmierzą się z matematyką.
 
 
Aby zdać tegoroczny egzamin dojrzałości trzeba przystąpić do egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego, do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego (uzyskując minimum 30%) oraz przystąpić do egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Uczniowie technikum, którzy mają zdane egzaminy ze wszystkich kwalifikacji w danym zawodzie nie muszą przystępować do egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jest to decyzja ucznia. W praktyce, w zależności od wyboru przyszłego kierunku studiów zarówno uczniowie liceum, jak i technikum dodatkowo wybierają więcej niż jeden przedmiot, który będą zdawać na poziomie rozszerzonym.
Wyniki egzaminów będą znane 7 lipca.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama