Reklama

Reklama

Ruszają matury. Do egzaminu dojrzałości przystąpi w Lublinie ponad 4 tys. uczniów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Patryk Pytlak

Ruszają matury.  Do egzaminu dojrzałości przystąpi w Lublinie ponad 4 tys. uczniów - Zdjęcie główne

Maturzyści z liceum im. M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie | foto Patryk Pytlak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina 4 maja ponad 4200 uczniów lubelskich szkół średnich rozpocznie matury. W czwartek rozpocznie się egzamin z języka polskiego, w piątek z języka obcego, a w poniedziałek z matematyki. Tegoroczna matura składa się z części pisemnej i ustnej.

Reklama

W 33 liceach ogólnokształcących i technikach prowadzonych przez lubelski ratusz do matury przystąpi 3486 uczniów. Wśród nich jest 2449 uczniów liceów ogólnokształcących oraz 1037 uczniów techników. Egzamin dojrzałości zdawać będzie również 726 uczniów z 17 szkół prowadzonych przez inne podmioty. Tegoroczni maturzyści technikum są absolwentami gimnazjów, a maturzyści w liceach są już po ośmioklasowej szkole podstawowej.

W czwartek odbędzie się egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym, w piątek z języka obcego, a w poniedziałek  uczniowie zmierzą się z matematyką.

- Teraz tak naprawdę czuje ulgę, że zakończył się pewien etap w moim życiu. Ale im jesteśmy bliżej matur to, ten stres pewnie będzie rósł. Wiadomo, że niezależnie od tego czy ktoś jest gorzej, czy lepiej przygotowany to ten stres będzie towarzyszył - powiedział Eryk, uczeń I liceum im. Stanisława Staszica w Lublinie.

Tegoroczny maturzysta mówi, że najbardziej obawia się matematyki. - To chyba najpopularniejsza odpowiedź - dodał. 

Z kolei Wiktor z liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie obawia się błędu kardynalnego na maturze z języka polskiego - Ten jeden błąd może zdecydować,o tym, że mogę nie zdać matury. Obawiam się również matury rozszerzonej z matematyki. Te zadania mogą być naprawdę trudne - dodał.

Pozytywnej myśli jest Małgorzata z tego samego liceum. - Mieliśmy dobrych nauczycieli, którzy nas świetnie przygotowali - stwierdziła maturzystka.

-To był cudowny rok, który zapamiętam na zawsze. Mieliśmy ważne wydarzenia, jak np. studniówka i będziemy to na pewno długo wspominać - dodała.

Matura 2023. Zasady

Aby zdać tegoroczny egzamin dojrzałości trzeba przystąpić do egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego, do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego (uzyskując minimum 30%) oraz przystąpić do egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Uczniowie technikum, którzy mają zdane egzaminy ze wszystkich kwalifikacji w danym zawodzie nie muszą przystępować do egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jest to decyzja ucznia. W praktyce, w zależności od wyboru przyszłego kierunku studiów zarówno uczniowie liceum, jak i technikum dodatkowo wybierają więcej niż jeden przedmiot, który będą zdawać na poziomie rozszerzonym.

Wyniki egzaminów będą znane 7 lipca.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy