Reklama

Reklama

Następni nowi terytorialsi dołączyli do lubelskiej brygady. Złożyli już przysięgę wojskową

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączyli nowi żołnierze. Przeszli już szkolenie podstawowe i złożyli przysięgę.

Reklama

W sobotę (29 października) w Parczewie 46 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożyło przysięgę wojskową. Przysięga w Parczewie była siódmą w tym roku. 

Podczas uroczystości dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do nowo zaprzysiężonych żołnierzy. - Składając dziś przysięgę wojskową podejmujecie się służyć Polsce zgodnie ze wspaniałymi żołnierskimi wartościami, jakimi są odwaga, wierność i honor. Z dumą i odpowiedzialnością kontynuować będziecie tradycje polskich formacji niepodległościowych, wywodzących się z Armii Krajowej, której 80. rocznicę powstania obchodziliśmy w tym roku. Wierzę, że okażecie się godni tego zaszczytu, podobnie jak zaufania, którym całe Wojsko Polskie cieszy się w naszym społeczeństwie - napisał minister Błaszczak.

Nowi terytorialsi ukończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe i niebawem rozpoczną służbę w jednym z pięciu batalionów 2 LBOT, rozlokowanych w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu.

- Ochotnicy stanowią swoistą mieszankę doświadczeń, kompetencji i zainteresowań, wśród nich można spotkać przedstawicieli różnych zawodów i grup społecznych, wszystkich łączy jednak chęć zaangażowania się na rzecz bezpieczeństwa Ojczyzny i lokalnej społeczności, z której sami się wywodzą - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Jednym z nowo zaprzysiężonych jest szer. Iga Witeska. - Jestem z Kraśnika, będę służyć w kraśnickim batalionie, szkolić się i pomagać w terenie w którym mieszkam i z którego pochodzę. To właśnie otwarcie batalionu w moim mieście i formuła WOT, która daje możliwość pogodzenia życia prywatnego i zawodowego ze służbą wojskową spowodowały, że podjęłam decyzję i wzięłam udział w szkoleniu podstawowym. Szkolenie zaskoczyło mnie intensywnością, i tym bardziej cieszę się, że dałam radę. Z dumą będę nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego będąc przykładem dla mojej czternastoletniej córki - powiedziała po ceremonii.

Po oficjalnej uroczystości odbył się piknik wojskowy, w trakcie którego można było obejrzeć sprzęt i wyposażenie 2 LBOT 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki. Z kolei żołnierze 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej przeprowadzili pokaz wyszkolenia z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki.

Zainteresowani służbą wojskową w 2 LBOT, informacje na temat rekrutacji oraz służby w WOT mogą uzyskać na kilka sposobów, np. kontaktując się z rekruterem 2 LBOT poprzez stronę internetową – https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/, na stronie – https://www.zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800-696-077.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy