Z początkiem października oficjalnie działalność rozpoczął 24 batalion lekkiej piechoty w Kraśniku, który wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi stawili się w swoim nowym batalionie na pierwsze szkolenie. Żołnierze z powiatów kraśnickiego, janowskiego i opolskiego stawili się w swoim nowym batalionie w Kraśniku. Zapoznali się z nowymi dowódcami, nowym batalionem, a także dopełnili formalności ewidencyjno-kadrowych. Niedługo rozpoczną planowe szkolenia w swoim stałym rejonie odpowiedzialności wykorzystując, m.in. gminne obiekty szkoleniowe.
- Siedziba 24 batalionu lekkiej piechoty, znajduje się przy ul. Lubelskiej w Kraśniku. Kiedyś mieściły się tutaj, m.in. wojskowe magazyny i budynki administracyjne, ale ponad dziesięć lat temu wojsko opuściło te tereny. Od roku trwają prace związane z przystosowaniem koszar do potrzeb batalionu lekkiej piechoty. Rozpoczął się remont budynków koszarowo - biurowych, pomieszczeń gospodarczych i garażowych. Zgodnie z planami prace remontowo - budowlane potrwają do końca 2025 r. Na razie żołnierze stacjonują w specjalnie zaprojektowanym i wybudowanym miasteczku kontenerowym - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.
Dowódcą batalionu jest ppłk Krzysztof Krawczyk. Stałym rejonem odpowiedzialności batalionu są trzy powiaty: kraśnicki, janowski i opolski. Obecnie batalion liczy blisko 400 żołnierzy, a docelowo będzie ponad 650. Kadra zawodowa jest już prawie ukompletowana, wolne miejsca natomiast czekają na żołnierzy - ochotników terytorialnej służby wojskowej.
Budowa 19 Nadbużańskiej Brygady OT w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku, pociągnęły za sobą reorganizację struktur 2 LBOT. W nowym podziale, w ramach 2 LBOT jest 5 batalionów lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu. - Trwająca rozbudowa Wojsk Obrony Terytorialnej pozwala lepiej nasycić region Lubelszczyzny dobrze wyszkolonymi żołnierzami OT, jak również zwiększyć efektywność szkoleniową w danym rejonie odpowiedzialności - dodaje por. Gaborek.
CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy terytorialsi uczyli się obsługi dronów
Rozbudowa WOT to efekt podpisanej w zeszłym roku przez szefa MON Mariusza Błaszczaka, decyzji o rozwoju WOT. Na mocy tej decyzji trwa formowanie 3 nowych brygad WOT, są to: 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej w Warszawie, 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej w Chełmie oraz 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej w Przemyślu. Struktura WOT wzbogaciła się również o 6 nowych batalionów lekkiej piechoty z siedzibami w Kraśniku, Ełku, Limanowej, Krośnie Odrzańskim i Opolu. Formowany jest również batalion dowodzenia WOT dyslokowany w Pomiechówku i Zegrzu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.