Reklama

Reklama

Lubelscy terytorialsi uczyli się obsługi dronów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: 2 LBOT

Lubelscy terytorialsi uczyli się obsługi dronów - Zdjęcie główne

Lubelscy terytorialsi uczyli się obsługi dronów | foto 2 LBOT

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Lubelscy terytorialsi przeszli szkolenie z obsługi bezzałogowych statków powietrznych.

Reklama

W koszarach 25 zamojskiego batalionu lekkiej piechoty 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz na obiektach wojskowych pod Zamościem odbyło się szkolenie lotnicze dla kilkudziesięciu przedstawicieli brygad WOT pk. ,,Olive View 2”.

- Szkolenie obejmowało, m.in. takie zagadnienia jak: przeprowadzenie kompleksowego przygotowania do lotów, analizę materiału rozpoznawczego, meteorologiczne zabezpieczenie lotów, wykonywanie lotów treningowych oraz zastosowanie bojowe w dzień i w nocy. Podczas szkolenia swoją wiedzą podzielili się, m.in. przedstawiciele takich instytucji jak: Lotnicza Akademia Wojskowa, Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP, Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP oraz Władza Lotnictwa Wojskowego - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Bezzałogowe Statki Powietrzne FlyEye to narzędzie do realizacji misji rozpoznawczych, które jest w użytkowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej od 2019 roku. Sprawdziły się w realizacji zadań kryzysowych i operacyjnych. 

- To już druga edycja szkolenia lotniczego dla operatorów mini BSP FlyEye w Wojskach Obrony Terytorialnej. Celem szkolenia jest integracja społeczności operatorów, których z każdym rokiem przybywa w WOT, ale przede wszystkim szkolenie to służy pogłębianiu wiedzy specjalistycznej i wymianie doświadczeń. Żołnierze w swoich brygadach, w grupach rozpoznania obrazowego już od kilku lat realizują różne zadania podczas działań kryzysowych na rzecz lokalnych społeczności oraz bezpieczeństwa granic Rzeczypospolitej, nabywając tym samym cenne doświadczenia, którymi tutaj na forum mają okazję podzielić się. Tego typu szkolenia służą również aktualizacji procedur operacyjnych dla BSP - powiedział ppłk Marek Cisło, szef Wydziału Bezzałogowych Statków Powietrznych w Dowództwie WOT.

WOT od trzech lat buduje struktury lotnicze w każdej brygadzie, w oparciu o wykorzystanie Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye, tj. grupy rozpoznania obrazowego, grupy BSP oraz sekcje bezpieczeństwa lotów. Uprawnienia do wykonywania lotów samodzielnych nadano już ponad 50 operatorom-terytorialsom, którzy wylatali w sumie ponad 4 tys. godzin.

Sprawdzenie zdolności WOT w zakresie BSP nastąpiło we wrześniu 2021 r. Wtedy bezzałogowce zostały skierowane do wsparcia Straży Granicznej i jednostek operacyjnych wzdłuż polsko-białoruskiej granicy. Zadaniem terytorialsów jest poszukiwanie i wykrywanie osób nielegalnie przekraczających granicę.

- To niejedyne zadanie - w ciągu ostatnich 3 lat operatorzy BSP byli zaangażowani także w akcje poszukiwawcze osób zaginionych, czy operacje kryzysowe związane z monitorowaniem z powietrza zagrożenia powodziowego i pożarowego. W tym celu drony WOT-u patrolowały tereny parków narodowych: Biebrzańskiego, Narwiańskiego i Białowieskiego. Terytorialsi wspierali z powietrza także działania wojsk operacyjnych w czasie międzynarodowych ćwiczeń np. Grupy Batalionowej NATO „Rifle Focus” oraz ćwiczeń taktycznych z wojskami pk. „Dragon-21” - dodaje por. Gaborek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy