reklama
reklama

Ministerialne stypendia dla wybitnych przyznane. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej nagrodzeni

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Joanna Niećko

Ministerialne stypendia dla wybitnych przyznane. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej nagrodzeni - Zdjęcie główne

foto Joanna Niećko

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDr inż. Krzysztof Ciecieląg i dr inż. Michał Lech z Politechniki Lubelskiej znaleźli się w gronie laureatów stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.
reklama

- To bardzo ważne wyróżnienie dla naszych badaczy. Cieszę się, że potencjał, zaangażowanie i wysoki poziom prowadzonych przez nich badań zostały docenione - mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

W tegorocznej, 20. edycji konkursu wpłynęła rekordowa liczba 1711 wniosków. Spośród nich eksperci wybrali 228 laureatów, w tym 34 doktorantów. Nagrodzeni reprezentują 53 dyscypliny naukowe i artystyczne.

Dr inż. Krzysztof Ciecieląg pracuje w Katedrze Podstaw Inżynierii Produkcji Wydziału Mechanicznego. W pracy naukowej zajmuje się analizą procesu obróbki skrawaniem kompozytów polimerowych. Ma na swoim koncie 25 publikacji naukowych, 12 rozdziałów książek oraz 32 patenty. Prowadzi badania w zakresie analizy danych doświadczalnych za pomocą metod statystycznych, a także wad powierzchniowych i wewnętrznych w kompozytach polimerowych. Bada także, jak przebiega proces skrawania, aby określić charakterystyczne wskaźniki, które pozwolą powiązać wyniki obróbki z rodzajem materiału, użytym narzędziem i ustawieniami maszyny.

reklama

Z kolei dr inż. Michał Lech zatrudniony jest w Katedrze Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Jego praca naukowa koncentruje się na nowoczesnych rozwiązaniach dla sieci elektroenergetycznych, szczególnie w zakresie bezpiecznych dla środowiska urządzeń średniego napięcia. Bada, jak poprawić działanie takiej aparatury, a także jak ją skutecznie monitorować. Dzięki temu można przewidywać awarie i zapobiegać przerwom w dostawie energii elektrycznej. Jego działania wpisują się w światowe trendy – zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych, miniaturyzację urządzeń i poprawę niezawodności sieci elektroenergetycznych. Jest współautorem kilkunastu artykułów naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach oraz współautorem 9 projektów wynalazczych. Pełni również funkcję kierownika projektu finansowanego przez NCN, w ramach konkursu LIDER.

reklama

Każdy z nagrodzonych badaczy przez najbliższe trzy lata otrzymywać będzie miesięczne 5 390 zł.

- Finansowa pomoc na początku drogi naukowej ma duże znaczenie. To właśnie wtedy młodzi naukowcy formułują swoje pierwsze poważne koncepcje badawcze, szukają partnerów do współpracy i planują dalszy rozwój swojej kariery. Stypendium daje im większą swobodę działania i pozwala w pełni zaangażować się w badania - uważa rektor Pater.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo