Reklama

Reklama

Miasto zaczyna prace nad działaniami w kulturze. Powstanie Strategia Kultury Lublin 2030

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Miasto zaczyna prace nad działaniami w kulturze. Powstanie Strategia Kultury Lublin 2030 - Zdjęcie główne

Miasto zaczyna prace nad działaniami w kulturze. Powstanie Strategia Kultury Lublin 2030 | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto zaczyna prace nad stworzeniem sektorowej strategii dotyczącej działań w obszarze kultury. Dokument ma powstać przy udziale mieszkańców i przedstawicieli instytucji oraz wyznaczać kierunki rozwojowe lubelskiej kultury do 2030 roku.

Reklama

- Kultura to w Lublinie szczególny obszar aktywności tysięcy osób, na które składają się zawodowi artyści i pracownicy instytucji kultury, osoby działające w setkach organizacji pozarządowych, a także liczne grono twórców niezależnych. Wspólnie nadają naszemu miastu wyjątkowy charakter i sprawiają, że jest jednym z najciekawszych i najważniejszych ośrodków kultury w tej części Europy. Potwierdzeniem tego było m.in. przyznanie nam tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, w której programie działania artystyczne i twórcze odgrywają kluczową rolę. Przed nami kolejne wyzwanie – konkurs o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Mamy nadzieję, że powstająca strategia będzie dla nas doskonałym planem działań do dalszego rozwoju na najbliższe lata - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Kontynuując działania związane z tworzeniem przyjętej w ubiegłym roku Strategii Rozwoju Lublin 2030, Miasto wspólnie ze środowiskiem kultury i mieszkańcami zaczyna prace nad strategią sektorową dla obszaru kultury.

- Będzie to rozwinięcie i uszczegółowienie zapisów strategii głównej. Tworząc założenia Strategii Kultury Lublin 2030 wykorzystano, miedzy innymi, ewaluację i raport końcowy z prac Tematycznych Grup Roboczych powołanych w ramach prac nad Strategią Lublin 2030 czy wnioski z jakościowej analizy materiałów zebranych podczas spotkań w Punktach Mobilnych. Pomocne okazały się również spotkania i warsztaty w ramach Planu dla Dzielnic - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Celami nowej Strategii są m. in.: wyznaczenie kierunków rozwojowych lubelskiej kultury do roku 2030, uwzględnienie specyfiki miasta i lokalnego środowiska kultury oraz zmian, które w ostatnich latach miały miejsce w Lublinie, uwzględnienie aktualnych trendów w kulturze w kontekście globalnym, krajowym i regionalnym, wskazanie kierunków rozwojowych w innych obszarach funkcjonowania miasta związanych z działalnością kulturalną, uwzględnienie efektów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 oraz konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Obecny etap prac, rozpoczęty w kwietniu tego roku, składa się z 4 etapów: warsztaty z zespołem Wydziału Kultury, pracownikami Urzędu Miasta oraz dyrektorami i pracownikami instytucji kultury, cykl spotkań otwartych realizowanych metodą warsztatową odbywających się w różnych punktach miasta oraz skierowanych do wszystkich grup odbiorców, cykl spotkań zamkniętych dla określonych grup interesariuszy, realizacja ankiety online powstałej na podstawie materiałów merytorycznych opracowanych podczas spotkań i warsztatów realizowanych w kwietniu i maju 2023.

Elementem procesu tworzenia dokumentu jest cykl spotkań otwartych zaplanowanych między 9 a 17 maja. Udział w nich jest nie wymaga zapisów i dostępne są dla wszystkich zainteresowanych kulturą oraz rozwojem miasta. 

Harmonogram spotkań

9 maja, godz. 13.00-15.00 – biurowiec przy ul. Spokojnej 2, sala 252, II piętro,

10 maja, godz. 17.00-19.00 – Baobab, ul. Krakowskie Przedmieście 39b, Witalnia (parter) – tematem głównym będą organizacje pozarządowe,

11 maja, godz. 17.00-19.00 – Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, ul. Krańcowa 106 (parter) – tematem głównym będzie kultura w dzielnicach,

12 maja, godz. 13.00-15.00 – Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, sala 105, I piętro – tematem głównym będą instytucje kultury,

17 maja, godz. 17.00-19.00 – Ratusz Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, sala obrad Rady Miasta Lublin (parter).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy