Reklama

Reklama

W Lublinie zawisną budki lęgowe dla jerzyków. Ptaki będą walczyć z komarami

Opublikowano: 20 kwietnia 2021 12:34
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

W Lublinie zawisną budki lęgowe dla jerzyków. Ptaki będą walczyć z komarami - Zdjęcie główne

W Lublinie zawisną budki lęgowe dla jerzyków. Ptaki będą walczyć z komarami | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wkrótce pojawi się kilkaset budek lęgowych dla jerzyków. Ma to na celu ochronę oraz zwiększenie populacji tych ptaków. Poza tym, dzięki nim jest mniej komarów. Jednak nie wszyscy administratorzy budynków zgodzili się na powieszenie budek.

Reklama

- Jerzyki są ptakami bardzo pożytecznymi. Przebywając całymi dniami w powietrzu zjadają olbrzymie ilości dokuczliwych owadów, takich jak komary, muchy, czy meszki. Jeden osobnik może zjeść do 20 tysięcy komarów dziennie. Zagrożeniem dla jerzyków, które wybrały miasto na miejsce zamieszkania, są prace termomodernizacyjne, podczas których dochodzi do zamurowywania otworów, w których się gnieżdżą. Wieszane przez nas budki lęgowe zapewnią ochronę jerzyków oraz dalszą obecność tych ptaków w naszym mieście - mówi Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Powrót jerzyków z zimowania przypada na koniec kwietnia i początek maja. Dlatego termin wieszania budek dla jerzyków związany jest z czasem ich wiosennego przylotu. Budki nie powinny jednak zawisnąć zbyt wcześnie, bo istnieje ryzyko ich zasiedlenia przez inne gatunki ptaków. Budki zostały zakupione w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt "Stop Komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublin” poparło 2003 osoby.

CZYTAJ TAKŻE: Akcja "Posprzątajmy Lublin na wiosnę”. Trwa przyjmowanie zgłoszeń

Zakup budek poprzedzono rozeznaniem zapotrzebowania wśród zarządców i administratorów lubelskich spółdzielni mieszkaniowych. Ale nie wszyscy administratorzy wyrazili chęć przyjęcia budek. Powodem był fakt, że rozwieszanie ich wymaga ingerencji w elewacje budynków, dlatego zakładaną pierwotnie ilość zredukowano do 500 sztuk. Nowe domki dla jerzyków pojawią się na osiedlach: Przyjaźni (4 szt.), Bronowice III Maki (40 szt.), im. M. Karłowicza (28 szt.), im. H. Wieniawskiego (20 szt.), na budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej Medyk (20 szt.), Spółdzielni Mieszkaniowej "Choiny” (5 szt.), Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (141 szt.), Spółdzielni Mieszkaniowej Spółdzielca (13 szt.). Swoje ściany udostępni też Zakład Usługowy Wielobranżowy "AD-BUD” Sp z o.o. (3 szt.) i miejskie spółki: LPEC (28 szt.) i MPWiK (68 szt.). Budki otrzymają również lubelskie uczelnie: Uniwersytet Przyrodniczy (70 szt.) i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (6 szt.). Zarządcy nieruchomości, którzy nie zdążyli dotąd zgłosić chęci udziału w akcji, mogą to nadal zrobić pisząc na adres: [email protected]. Ilość budek jest ograniczona.

Budki będą montowane od 19 kwietnia do 5 maja. Najlepiej wieszać po kilka lub kilkanaście sztuk razem, wybierając miejsca już zajęte przez jerzyki. Powinny być wieszane na budynkach, na wysokości nie mniejszej niż 5 m nad ziemią od strony północnej, ewentualnie wschodniej. Dobrze jest wykorzystać istniejące już osłony takie jak dach budynku czy parapet, które dadzą dodatkową ochronę przed deszczem. Przestrzeń wokół budki powinna być wolna od przeszkód w postaci kabli, gałęzi drzew i innych budynków. Zapewni to swobodny dolot.

- W ramach realizowanego projektu budynki, na których zawisną budki lęgowe, za zgodą administratorów, zostaną opatrzone tabliczką informacyjną. Ponadto administratorzy oraz zarządcy nieruchomości otrzymają materiały edukacyjno-informacyjne (ulotki i plakaty). Będą one także dystrybuowane m.in. w szkołach, przedszkolach, bibliotekach, instytucjach kultury, urzędach. Plakaty już pojawiły się na przystankach autobusowych i w autobusach komunikacji miejskiej - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

CZYTAJ TAKŻE: Dzień Ziemi w Lublinie. SKENDE szykuje kilka wydarzeń

Miasto zamierza też kupić specjalny schrony dla nietoperzy, które są naturalnymi wrogami komarów. Zarządcy, administratorzy oraz właściciele nieruchomości, w tym osoby prywatne, mogą zgłaszać chęć umieszczenia schronów na swoich budynkach oraz zapotrzebowanie ilościowe. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 kwietnia na adres: [email protected]. Schrony dla nietoperzy mogą zawisnąć na budynkach i na drzewach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.