reklama
reklama

Lublin: wykładowca UMCS o terroryzmie na Bliskim Wschodzie. Uczelnia udostępniła komentarz w ramach eksperckiego cyklu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen - www.umcs.pl

Lublin: wykładowca UMCS o terroryzmie na Bliskim Wschodzie. Uczelnia udostępniła komentarz w ramach eksperckiego cyklu - Zdjęcie główne

Dr Grzegorz Gil | foto Screen - www.umcs.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Terroryzmu w kontekście konfliktu na Bliskim Wschodzie dotyczy najnowszy komentarz, który powstał w ramach cyklu "Okiem eksperta", zainicjowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Autorem wypowiedzi jest dr. Grzegorz Gil z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.
reklama

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w ramach swojego nowego cyklu "Okiem ekspreta" opublikował komentarz dr Grzegorza Gila z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego Instytutu Nauk o Polityce i Administracji na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Dr Gil jest wykładowcą, komentatorem i blogerem. W pracy naukowej koncentruje się na wybranych zagrożeniach bezpieczeństwa międzynarodowego (m.in. państwa upadłe, terroryzm, pandemie) oraz systemie bezpieczeństwa zbiorowego ONZ.

Opublikowany właśnie komentarz pt. "Konflikt bliskowschodni a terroryzm" dotyczy terroryzmu w kontekście konfliktu na Bliskim Wschodzie.

- Tekst powstał w ramach inicjatywy "Okiem eksperta", która ma na celu promowanie nauki, badań i specjalistycznej wiedzy naszych naukowców. Specjaliści z UMCS-u mogą tworzyć komentarze eksperckie, opinie, analizy czy prognozy branżowe dotyczące bieżących wydarzeń, problemów czy zagadnień budzących wątpliwości, a znajdujących się w ich polu zainteresowań badawczych - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

- Funkcjonowanie państwa Izrael wiąże się nieodłącznie z zagadnieniem przemocy politycznej. Wystarczy popatrzeć na kontekst biblijny i wrogość pomiędzy Żydami a Filistynami, na praktyki skrytobójców islamskich (tzw. asasynów), którzy eliminowali krzyżowców angażujących się w kolejne krucjaty, na funkcjonowanie różnych ugrupowań politycznych (np. zelotów) sprzeciwiających się okupacji Izraela przez Rzymian. Przemoc motywowana politycznie nie tylko wplata się w przekaz biblijny, ale także współczesną, wyjątkowo trudną historię Bliskiego Wschodu. Można wręcz powiedzieć, że konflikt i przemoc stały się stałym elementem tamtejszego krajobrazu, który skomplikował się jeszcze bardziej wraz z chwilą powstania państwa Izrael w 1948 r. - czytamy fragment komentarza dr Grzegorza Gila.

Całość jest podzielona na części: Izrael i intifada, Problem palestyński, Od "katastrofy” do dżihadu. Pełna treść komentarza jest dostępna na stronie internetowej uczelni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama