"Bardzo dobry moment"
W trakcie kwietniowej sesji Rady Miasta Lublin Tomasz Pitucha z klubu Prawa i Sprawiedliwości poruszył sprawę schronów.
- Chciałbym zwrócić uwagę na sytuację trochę "makropolityczną", która może nas skłonić do podjęcia pewnych działań. W związku z wydarzeniami na poziomie transatlantyckim, ale przede wszystkim - decyzjami Komisji Europejskiej dotyczącymi inwestowania w obronność i deklaracją KE asygnowania czy przesuwania jakiś kwot na zadania związane z obronnością. Uważam, że jest to bardzo dobry moment, aby Miasto Lublin zaczęło zabiegać o budowę schronów dla ludności. Tych schronów chyba nie mamy. Natomiast mogą znaleźć się fundusze na to i w tym zakresie - mówił Tomasz Pitucha. - Zwracam na to uwagę władzom miasta, bo takie sprawy też musimy podejmować.
Radny zgłosił tę kwestię w punkcie "wolne wnioski" porządku obrad sesji, która odbyła się 10 kwietnia. Dyskusji przy tej okazji nie było.
Sam schron jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej. Musi być hermetyczny. Ma zapewniać ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub cennych rzeczy przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich możliwych kierunków. Schrony zazwyczaj buduje sie pod ziemią.
Wcześniej pytał o to inny radny
Sprawę poruszał też w maju 2024 roku radny miejski Tomasz Gontarz z klubu PiS. Skierował w tej sprawie interpelację do władz Lublina.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Co z miejskimi schronami i miejscami ukrycia? Radny miejski: "W razie ataku, radź sobie sam Lubelaku"
- Województwo lubelskie sąsiaduje bezpośrednio z krajem, który jest w stanie wojny. W obliczu bestialskiej agresji Rosji na Ukrainę wielu mieszkańców naszego miasta zadaje pytania o bezpieczeństwo i obronę cywilną w razie np. ataku lotniczego, bądź rakietowego. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu lublin.eu, które prezentują stan na: 01.05.2023 roku, nasze miasto dysponuje zaledwie 10 schronami dla 2985 osób, oraz 90 miejscami ukrycia dla ludności dla 10 673 osób. Łącznie w schronach i w miejscach ukrycia dla ludności będzie mogło, w razie obcego ataku, znaleźć bezpieczeństwo 13 658 osób. 1 Jest to zaledwie 4% populacji naszego miasta - napisał Tomasz Gontarz.
Wówczas radnemu odpisał Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin.
- W większości przypadków obecny stan techniczny budowli ochronnych przekreśla podstawowe wymogi ochronne i nie rokuje ich uzyskania w drodze modernizacji z uwagi na zbyt wysokie koszty takiego przedsięwzięcia. W sytuacji podwyższenia gotowości obronnej państwa lub innego zagrożenia należy obecnie szczególną uwagę skupić na wykorzystaniu ukryć do doraźnego przygotowania (tj. podziemnych garaży wielostanowiskowych, części obiektów komunikacyjnych, handlowych, usługowych i innych), których wykaz również znajduje się na stronie internetowej miasta Lublin - napisał Andrzej Wojewódzki.
Dane z 2024 roku
Z danych (stan na listopada 2024 r.) wynikało, że w Lublinie jest 11 schronów. Są to: ul. Dulęby 16 (68 osób), ul. Langiewicza 3 (75 osób), ul. Spadochroniarzy 3 (125 osób), ul. Hanki Ordonówny 4 (470 osób), ul. Inżynierska 4 (242 osoby), ul. Budowlana 26 (230 osób), ul.Grygowej 8 (576 osób), ul. Grygowej 56 (719 osób), ul. Długa 2 (250 osób), ul. Spokojna 4 – Urząd Wojewódzki (230 osób), ul. Czechowska 4 (45 osób).
Nowy obowiązek
Poza tym, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej, na właścicieli, użytkowników wieczystych oraz zarządców obiektów budowlanych nałożono nowy obowiązek. Dotyczy on budowli, które przed wejściem w życie ustawy pełniły funkcję budowli ochronnych, w szczególności schronów lub ukryć. Wymienione osoby zobowiązane są do zawiadomienia właściwego miejscowo wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o istnieniu takiej budowli. Termin na złożenie zawiadomienia upłynął 31 marca.
Zgodnie z nową ustawą, budynki, które przed 1 stycznia 2025 roku służyły jako schrony lub miejsca ukrycia, mogą zostać uznane za budowle ochronne, pod warunkiem że spełniają nowoczesne wymogi. W celu ich weryfikacji, obiekty te powinny zostać poddane badaniom przez odpowiednie instytucje, takie jak Państwowa Straż Pożarna lub Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, na zlecenie lokalnych władz. Po inspekcji sporządza się protokół dokumentujący stan budowli.
Inwentaryzacja strażaków
Natomiast w kwietniu 2023 roku Państwowa Straż Pożarna przekazała informację sprawdziła schrony, miejsca doraźnego schronienia i miejsca ukrycia w całym kraju.
CZYTAJ TAKŻE: Z kraju: Strażacy sprawdzali schrony i miejsca ukrycia. Wiadomo gdzie są i ile osób się zmieści [WIDEO]
Dodatkowo, PSP stworzyło aplikację "SCHRONY" z mapą miejsc, w których można się schronić. Mapę można znaleźć na stronie internetowej Oficjalnego serwisu GIS PSP.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.