Reklama

Reklama

Z kraju: Strażacy sprawdzali schrony i miejsca ukrycia. Wiadomo gdzie są i ile osób się zmieści [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen - MSWiA/Facebook

Z kraju: Strażacy sprawdzali schrony i miejsca ukrycia. Wiadomo gdzie są i ile osób się zmieści [WIDEO] - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika i komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka | foto Screen - MSWiA/Facebook

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Państwowa Straż Pożarna sprawdziła schrony, miejsca doraźnego schronienia i miejsca ukrycia w całym kraju. Powstała też mapa, na której można sprawdzić, gdzie są takie miejsca.

Reklama

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak na czwartkowej (6 kwietnia) konferencji prasowej przedstawili wyniki inwentaryzacji publicznych schronów. Przeprowadzenie takiej akcji zlecił jeszcze w ubiegłym roku szef MSWiA - Mariusz Kamiński. Inwentaryzacja zaczęła się w październiku 2022 r. Trwała łącznie 85 dni i wzięło w niej udział ponad 13 tys. strażaków

- PSP ma niezwykle wyszkoloną kadrę. Wszyscy absolwenci Szkoły Głównej Pożarniczej mają uprawnienia budowlane. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie rozpoznawania zagrożeń - mówił gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. - Nikt przez ostatnich 6, 7 dekad nie podejmował się tego tematu. To pierwszy krok wielkiej akcji, którą musimy w Polsce przeprowadzić.

Zaznaczył, że w tzw. schronach profesjonalnych w kraju może zmieścić się ok. 300 tys. osób. Poza tym jest również ok. 9 tys. miejsc ukrycia - dla ponad 1,1 mln osób. - Jeśli chodzi o miejsca doraźnego schronienia to jest to 224 tys. miejsc dla blisko 47 mln osób - dodał komendant główny.

Wśród miejsc, w których można się ukryć są: miejsca doraźnego schronienia, miejsca ukrycia i schrony. Pierwsze z nich to piwnice, garaże podziemne, szkoły, kościoły. Drugie to niehermetyczne schrony -  czyli te, które nie spełniają znamion schronu. Z kolei trzecie to hermetyczne miejsca w pełni sprawne. Dla każdego obywatela jest 1,5 metra kwadratowego.

- Wiele z tych miejsc jest w bardzo dobrym stanie i są bardzo profesjonalne - podkreślał szef SP. - Wszystkie obiekty są na dobrym poziomie , mają po kilka wejść ewakuacyjnych, odpowiednią wentylację i sporo miejsca, które można szybko zaadoptować na część sanitarną i bytową - precyzował.

Strażacy sprawdzali schrony pod kątem ewentualnego zbrojnego konfliktu i anomalii pogodowych. - Nasze statystyki pokazują, że każdego roku mamy bardzo dużo zdarzeń pogodowych, które prowadzą do różnych niebezpiecznych zdarzeń - podkreślał.

Dodatkowo, PSP stworzyło aplikację "SCHRONY" z mapą miejsc, w których można się schronić. Mapę można znaleść na stronie internetowej Oficjalnego serwisu GIS PSP.

- Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację, za pomocą której każdy będzie mógł znaleźć schron, miejsce ukrycia lub miejsca doraźnego schronienia - przekazał Maciej Wąsik, wyjaśniając, że wielokrotnie padało pytanie jak można dowiedzieć się, gdzie się ukryć w razie zagrożenia. - Straż Pożarna odpowiedziała na to pytanie, przygotowując aplikację. Ta aplikacja od dzisiaj będzie ogólnie dostępna na stronie PSP. Aplikacja, gdzie każdy może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swojego adresu schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia.

Z mapy można już korzystać. Powstanie również aplikacja mobilna. -  Będzie ona przekierowała na stronę, gdzie będzie można sprawdzić w jakim miejscu będziemy mogli się schronić. Otrzymają tam państwo informację, nie tylko jak daleko jest to miejsca schronienia ale też informację jak szybko może tam dojechać jednostka Państwowej Straży Pożarnej lub Ochotniczej Straży Pożarnej. Będą tam podane czasy przyjazdu i zasięg - tłumaczył komendant.

Konferencja prasowa ws. inwentaryzacji

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy