reklama
reklama

Lublin: w Muzeum KUL jest nowa wystawa. Poświęcona Prymasowi Tysiąclecia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Lublin: w Muzeum KUL jest nowa wystawa. Poświęcona Prymasowi Tysiąclecia - Zdjęcie główne

Lublin: w Muzeum KUL jest nowa wystawa. Poświęcona Prymasowi Tysiąclecia | foto Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina „...sztuka jest mocą trwałą! Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego o kulturze" - to tytuł nowej wystawy w Muzeum KUL. To kolejne wydarzenie przybliżające postać kardynała Stefana Wyszyńskiego - absolwenta i Wielkiego Kanclerza KUL - Prymasa Tysiąclecia, w związku z przygotowaniami do jego beatyfikacji, planowanej 12 września w Warszawie.
reklama

- Ta wystawa koncentruje się na różnych przemyśleniach kard. Wyszyńskiego na temat kultury i sztuki, na tym jak ważną rolę odgrywały one w kształtowaniu polskiego narodu. Zawiera szereg cytatów wyjętych z różnych homilii i przemówień Prymasa, ale także opatrzona została w dzieła sztuki, głównie gotyckiej i nowożytnej, które urozmaicają jej scenografię. Są to eksponaty, które są na uczelni od 1956 roku i najprawdopodobniej kardynał mógł je tu na KUL-u oglądać - wyjaśnia dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Na wystawie są wielkoformatowe fotografie Prymasa Tysiąclecia połączone z wybranymi wypowiedziami o sztuce i kulturze. Mimo że kardynał często podkreślał, że nie jest znawcą sztuki, to w swoich pismach i homiliach niejednokrotnie nawiązywał do dzieł wielkich mistrzów, wykazując niespotykaną wrażliwość i znajomość tematu. Podkreślał też doniosłą rolę znajomości kultury ojczystej w kształtowaniu się tożsamości narodu, zwłaszcza młodego pokolenia.

- Nie do przecenienia są również zasługi kardynała w budowaniu i powojennym odbudowywaniu kościołów, nauczaniu o kulturze, wspieraniu badań naukowych, w tym opracowywaniu Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Kardynał Wyszyński był niezwykle zaangażowany w rekonstrukcję katedry św. Jana w Warszawie, jak i mniejszych świątyń zniszczonych po II wojnie światowej. Zgłębiał wiedzę nie tylko z zakresu historii sztuki, ale i technicznych aspektów odbudowy. Jemu także zawdzięczamy regotyzację katedry gnieźnieńskiej (przywrócenie wyglądu katedry z okresu 2 poł. XIV w.) - informuje Katarzyna Bojko z Działu Komunikcji KUL.

Uzupełnieniem ekspozycji są zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum KUL oraz pamiątki związane z kardynałem Wyszyńskim, np. artystycznie oprawiony mszał ofiarowany przez niego z okazji 40-lecia KUL, czy monstrancja, której używał podczas sprawowania funkcji Wielkiego Kanclerza KUL w latach 1946-48, specjalnie wypożyczona na tą okazję z kościoła akademickiego.

Wystawa czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00, do 1 października 2021. Ekspozycja jest dwujęzyczna - teksty i podpisy są także w języku angielskim. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama