Radna miejska Małgorzata Suchanowska (klub Prawa i Sprawiedliwości) skierowała do władz miasta interpelację dotyczącą kamienicy przy ul. Olejnej 5 na Starym Mieście. Zaapelowała w niej o zapewnienie wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego przez odpowiednie miejskie służby w obrębie podwórza kamienicy znajdującej się pod Zarządem Nieruchomości Komunalnych.
- Informuję Pana Prezydenta, że mieszkańcy skarżą się na nagminny uciążliwy fetor unoszący się z pryzm śmieci przy kilkunastu przepełnionych pojemnikach na odpady, ustawionych w podwórzu kamienicy ul. Olejna 5 należącym do gminy Lublin - napisała Małgorzata Suchanowska.
Poprosiła odpowiednie służby o przedstawienie umów dzierżawy gruntu miejskiego zawartych pomiędzy gminą Lublin, a właścicielami restauracji korzystającymi z ustawienia na terenie tej miejskiej posesji kilkunastu pojemników na odpady. Chce równnież kontroli ilości odbieranych pojemników i częstotliwości wywozu odpadów od restauratorów, bo jej zdaniem ogromna ilość śmieci nie mieści się w podstawionych pojemnikach. Prosi także o kontrolę częstotliwości mycia pojemników i przedstawienie umów z gminą na wywóz odpadów dla restauratorów w całym Starym Mieście w Lublinie celem wykluczenia bez umownego korzystania z zajęcia tego podwórka i wywozu odpadów na koszt posesji przy ul. Olejnej 5.
- Pomimo wielu pism mieszkańców nikt nie zainteresował się tym problemem. Panie Prezydencie proszę o udostępnienie wszystkich ww. dokumentów, a jeżeli ich brakuje, to wnioskuję o wszczęcie postępowania kontrolnego z urzędu i podanie terminu wykonania tego zadania - podsumowuje radna.
Odpowiadając Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju napisał na wstępie, że wszystkie wskazane przez radną pojemniki na odpady komunalne, jak również pojemniki śmietnikowe znajdujące się w dyspozycji podmiotów gospodarczych prowadzących swoje działaności w pobliżu tego podwórka, są na prywatnej działce określonej adresem Rynek 3 i działką nr 27.
- Mając powyższe na uwadze Gmina Miasto Lublin nie posiada żadnych umów dzierżawy z przeznaczeniem na posadowienie pojemników na odpady na tym terenie - napisał Artur Szymczyk.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Wystawa "Psy też ludzie" w Galerii Labirynt. Radna miała wątpliwości, Ratusz odpowiedział
Wyjaśnił też, że nieruchomości niezamieszkałe w tym lokale gastronomiczne i restauracje nie zostały objęte gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, więc właściciele takich nieruchomości są obowiązani do zawarcia komercyjnych, indywidualnych umów na odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości. Takie umowy muszą pozostawać w zgodzie z obowiązującymi zasadami określonymi w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin.
Dodał też, że zasady wyposażania nieruchomości w pojemniki w tym również określenie niezbędnej ilości i pojemności pojemników, częstotliwości ich opróżniania oraz mycia i dezynfekcji pojemników, zostały szczegółowo określone w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin. Przestrzeganie przepisów może kontrolować Policja lub Straż Miejska.
- Jednakże z uwagi na przedstawiony problem, mając jednocześnie na uwadze konieczność zapewnienia właściwego sposobu realizacji przepisów dotyczących utrzymania
czystości i porządku przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych w rejonie Starego Miasta, w tym także ulicy Olejnej, Wydział Ochrony Środowiska wspólnie ze Strażą Miejską Miasta Lublin przeprowadzi w okresie od czerwca do września br. kontrole funkcjonujących tam lokali gastronomicznych i restauracji. O wynikach kontroli zostanie Pani Radna poinformowana niezwłocznie po ich przeprowadzeniu - podsumowuje zastępca prezydenta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.